Polski Portal Morski
Aktualności

Polska i Japonia wzmocniły współpracę w dziedzinie wodoru

4 maja 2023 r. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz minister ekonomii, handlu i przemysłu Japonii Yasutoshi Nishimura podpisali Memorandum o współpracy w dziedzinie wodoru.

Celem porozumienia jest pogłębienie polsko-japońskiej współpracy w zakresie produkcji odnawialnego, niskoemisyjnego wodoru oraz rozwoju zrównoważonego i przystępnego cenowo łańcucha dostaw tego surowca w obszarach: energetyki, transportu, ciepłownictwa i przemysłu.

Jestem przekonana, że porozumienie przełoży się na wzrost zainteresowania japońskich przedsiębiorstw inwestycjami wodorowymi w naszym państwie oraz szerzej, w tej części Europy, a także zwiększy rozpoznawalność Polski jako kraju zaangażowanego we współpracę międzynarodową nad rozwojem zeroemisyjnych technologii – mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Jestem przekonana, że wodór może odegrać ważną rolę w sprawiedliwej transformacji gospodarek europejskich i przyczyni się do znacznego obniżenia emisji. Już w 2021 r. wartość globalnej gospodarki wodorowej była szacowana na ok. 150 mld USD, a prognozy wskazują na wzrost tej wartości do 220,37 mld USD w 2028 r. Polska chce czynnie uczestniczyć w tym procesie. Już dziś nasz kraj jest jednym z państw o najwyższych zdolnościach produkcyjnych wodoru na świecie. Z roczną produkcją ok. 1,3 mln ton zajmuje 5. miejsce na świecie i 3. w całej UE. Jesteśmy liderem w regionie – podkreśliła szefowa resortu.

Jak wspomniała szefowa resortu Polska z wielkim zainteresowaniem patrzy na rozwój technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla CCS (Carbon Capture and Storage w Japonii). Takie technologie zapewniają suwerenność energetyczną i zapewniają bezpieczeństwo energetyczne, które jest teraz bardzo potrzebne.

Uroczystość podpisania Memorandum o współpracy polsko-japońskiej w zakresie wodoru zostało poprzedzone spotkaniem obojga ministrów, podczas którego omówiono kwestie: wpływu wojny w Ukrainie na rynki energii, odbudowy Ukrainy oraz aktualnych wyzwań w zakresie dekarbonizacji i rozwoju odnawialnych źródeł energii. Ponadto delegacje rozmawiały o możliwościach współpracy na rzecz innowacyjnych rozwiązań w zakresie rozwoju energetyki jądrowej, obejmującej m.in. wspólny projekt rozwoju reaktora HTGR realizowany przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych we współpracy z Japan Atomic Energy Agency.

Źródło/fot.: MKiŚ

Zobacz podobne

Grupa PGE powiększa portfel lądowych farm wiatrowych

KM

Największy gazowiec na świecie

KM

„Polsteam Łebsko” już na wodzie!

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie