Polski Portal Morski
Aktualności

Straż Graniczna planuje budowę zabezpieczeń na rzecznych odcinkach granicy wschodniej

Straż Graniczna planuje budowę kolejnych zabezpieczeń na granicy wschodniej. Na rzecznych odcinkach granicy, np. na Bugu, zainstalowane zostaną urządzenia elektroniczne. W tym roku ma rozpocząć się procedura wyłonienia wykonawcy – poinformowała PAP rzeczniczka formacji por. Anna Michalska.

Nowe inwestycje na granicy umożliwi m.in. zaproponowana przez MSWiA zmiana w ustawie o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Proponowany przepis pozwoli, aby na budowę i modernizację zabezpieczeń wykorzystane zostały środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegające zwrotowi środki z pomocy udzielanej przez państwa EFTA lub pochodzące z innych źródeł zagranicznych.

Rzeczniczka SG wyjaśniła, że pieniądze te w pierwszej kolejności mają zostać wykorzystane na zabezpieczenie rzecznych odcinków granicy zewnętrznej (z Rosją, Białorusią i Ukrainą), np. na rzece Bug, Świsłocz i innych.

SG planuje zainstalować tam urządzenia elektroniczne. – W tym roku ma rozpocząć się procedura wyłonienia wykonawcy – przekazała por. Michalska.

Ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej została uchwalona jesienią 2021 roku w związku z presją migracyjną na granicy z Białorusi. W oparciu o jej zapisy na podlaskim odcinku tej granicy powstała zapora fizyczna i elektroniczna. Jej koszt wyniósł ok. 1,6 mld zł. Obecnie budowana jest też zapora elektroniczna na granicy z Rosją. Na te prace zakontraktowano ponad 373 mln zł.

Nowy zapis proponowany do tej regulacji znalazł się w procedowanej jeszcze w parlamencie ustawie dotyczącej uczelni służb mundurowych nadzorowanych przez MSWiA.

Zgodnie z ustawą o budowie zabezpieczenia granicy do takich inwestycji nie są stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień nie stosuje się Prawa zamówień publicznych, a kontrolę nad nimi sprawuje CBA. Informacje dotyczące konstrukcji, zabezpieczeń i parametrów technicznych zabezpieczenia są niejawne.

Źródło: PAP Fot.: Straż Graniczna

Zobacz podobne

Wypadek samolotu F-35 na amerykańskim lotniskowcu, siedmiu żołnierzy rannych

BS

Gaz-System. Zakończenie etapu rejestracji podmiotów zainteresowanych uczestnictwem w wiążącej procedurze Open Season dla FSRU 2

AB

Rozpoczęło się odzyskiwanie plaży w Orłowie

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie