Polski Portal Morski
Aktualności Extra

PFN: jacht „I Love Poland” pierwszy w regatach wokół Majorki

Promujący Polskę jacht „I Love Poland” wygrał regaty wokół Majorki. Był pierwszy wśród jednokadłubowców i po przeliczeniu wyników w swojej klasie – poinformował w czwartek PAP Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej, która jest właścicielem łodzi.

„La Larga to wyścig w ramach hiszpańskiej imprezy żeglarskiej Palmavela organizowanej od 2004 roku. Trasa wiodła wokół Majorki i Minorki oraz kilku innych niewielkich wysp – El Toro, Isla del Aire oraz Archipelagu Cabrera. Start i meta znajdowały się przy Palmie” – powiedział PAP Brodowski.

Załoga jachtu Polskiej Fundacji Narodowej pokonała tę trasę w 24 godziny, 38 minut i 50 sekund. Kolejna jednostka dotarła na metę ponad 15 godzin po polskim jachcie.

Prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki podziękował kapitanowi i załodze, życząc jej dalszych zwycięstw i dostarczania emocji pasjonatom żeglarstwa oceanicznego. Przypomniał, że to kolejne zwycięstwo „I Love Poland” w tegorocznym sezonie.

„Ostatnie lata to pasmo sukcesów w regatowej rywalizacji oceanicznej w historii Polski. Zwycięstwa jachtu PFN stały się atrybutem +I Love Poland+. To niesamowite, że tak złożony eksperyment i próba przezwyciężenia sztampowego komunikowania polskiej dumy i polskiej historii przynoszą takie efekty” – ocenił Zarzecki.

Podkreślił, że jacht jest już rozpoznawalnym symbolem Polski w międzynarodowym środowisku żeglarskim uczestnicząc i wygrywając prestiżowe regaty na świecie.

„Projekt to unikatowe przedsięwzięcie promujące przede wszystkim Polskę, ale także polskie regatowe żeglarstwo oceaniczne. To nowy model kształcenia młodych polskich żeglarzy oceanicznych – do czterech edycji szkoleń akces zgłosiło ponad 1000 żeglarzy, adeptów i profesjonalistów” – zaznaczył prezes PFN.

Wiceprezes PFN Michał Góras ocenił, że formuła szkoleń młodego pokolenia polskich żeglarzy przygotowana przez Fundację przynosi efekty.

„Jacht świetnie sobie radzi w nowych regatach. Załogę stanowili po raz kolejny sami Polacy wyłonieni podczas edycji szkoleniowych organizowanych przez PFN. Warto podkreślić, że są tam tez członkowie Kadry Narodowej czy mistrzowie Świata i Europy w swoich kategoriach” – powiedział.

Brodowski przypomniał, że w tym roku „I Love Poland” był pierwszy na mecie regat przez Atlantyk – RORC Transatlantic Race, na Karaibach drugi w RORC Caribbean 600 i pierwszy w St. Maarten Heineken Regatta. Teraz jacht popłynął do bazy w Walencji na cykliczny serwis przed europejskim sezonem.

Pierwsza rekrutacja do projektu żeglarskiego PFN ruszyła w grudniu 2019 r. – wówczas z 430 zgłoszeń kapituła programu wybrała finalistów, którzy wzięli udział w zgrupowaniu szkoleniowym. Po szkoleniach załoga jachtu – z ograniczeniami wynikającymi wówczas z pandemii – uczestniczyła w wybranych regatach i zawodach żeglarskich w 2020 r. W kolejnych edycjach wyłaniano kolejnych nowych członków załogi „I Love Poland”, w której żeglują też zawodnicy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Polska Fundacja Narodowa została założona pod koniec 2016 r. przez firmy PGE, ENEA, ENERGA, TAURON, KGHM Polska Miedź, PZU, PKN ORLEN, Grupę LOTOS, PGNiG, Grupę Azoty, Totalizator Sportowy, PWPW, GPW, PHN, PGZ, PKO BP i PKP.

źródło PAP/ fot. Robert Hajduk / PFN

Zobacz podobne

Kormorany II z najnowszą bronią

BS

Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu. Komisja wytypowała wykonawców do dalszego postępowania

BS

Sejm przyjął nowelę ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie