Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Chemiczne zanieczyszczenia w jednym z najgłębszych miejsc na ziemi

Zakazane około 50 lat temu chemiczne zanieczyszczenia odnaleziono w jednym z najgłębszych miejsc na ziemi — na różnych głębokościach Rowu Atacama, we wschodniej części Oceanu Spokojnego.

Naukowcy niedawno odkryli zanieczyszczenia spowodowane przez człowieka w najgłębszych i najbardziej odległych miejscach na Ziemi – Rowie Atacama, który schodzi na głębokość 8000 m. Próbki badacze pobrali z pięciu miejsc wzdłuż rowu długiego na ok. 6 tys. km, na głębokościach od 2500 m do 8000 m. Wyniki opublikowali w czasopiśmie „Nature Communications”.

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Sztokholmskiego, Uniwersytetu w Göteborgu, Uniwersytetu Południowej Danii, Uniwersytetu w Aarhus, Japońskiej Agencji ds. Nauki i Technologii Morsko-Ziemskiej oraz Uniwersytetu Nauki i Technologii Morskiej w Tokio.

Obecność chemikaliów znanych jako PCB w tak odległych miejscach potwierdza fakt, że żadne miejsce na Ziemi nie jest wolne od zanieczyszczeń.

PCB były produkowane w dużych ilościach od lat 30. do 70. XX wieku, głównie na półkuli północnej i były używane w sprzęcie elektrycznym, farbach, czynnikach chłodniczych i wielu innych produktach.

W latach sześćdziesiątych, gdy okazało się, że są one szkodliwe dla życia morskiego, zakazano ich używania.

Rozkład PBC zajmuje dziesięciolecia, więc PCB przemieszczają się na duże odległości, rozprzestrzeniając się daleko od miejsca, w którym zostały użyte po raz pierwszy, i nadal rozprzestrzeniają się poprzez prądy oceaniczne, wiatr i rzeki.

W tej części świata, gdzie przeprowadzono badania, prądy oceaniczne przenoszą zimną, bogatą w składniki odżywcze i plankton wodę na powierzchnię. Kiedy plankton obumiera, jego komórki opadają na dno, niosąc ze sobą zanieczyszczenia, takie jak PCB.

Głęboki rów, taki jak Atacama, działa jak lejek, który zbiera kawałki martwych roślin i zwierząt (co naukowcy nazywają „węglem organicznym”), które spadają do wody. Węgiel organiczny w najgłębszych miejscach Rowu Atacama był bardziej zdegradowany niż w płytszych miejscach.

Stężenie PCB w próbkach z rowu Atacama nie jest alarmująco wysokie. Wyższe stwierdzono w miejscach takich jak Morze Bałtyckie, Morze Północne i Zatoka Tokijska.

źródło mat. prasowy/ fot. Victor Vescovo

Zobacz podobne

Sasin: Podzielam opinię, że cena gazu ustabilizuje się w I kwartale przyszłego roku

BS

Gaz-System: w I poł. 2022 r. wolumen przesłanego gazu spadł o 10 proc.

KM

Wiemy, jak będą kursować promy po otwarciu tunelu

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie