Polski Portal Morski
Aktualności Porty

 Radni PiS deklarują współpracę w sprawie problemu pyłu węglowego z portu

Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska deklarują współpracę w sprawie problemu pyłu węglowego, który utrudnia życie mieszkańcom dzielnic sąsiadujących z gdańskim portem. „Jesteśmy też gotowi na to, żeby wspierać miasto w najlepszym możliwym zakresie, jeśli chodzi o relacje z portem” – mówili we wtorek.

We wtorek przed budynkiem Rady Miasta Gdańska odbyła się konferencja prasowa radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska w sprawie problemu pyłu węglowego, który unosi się nad sąsiadującymi z gdańskim portem dzielnicami.

W kwietniu Zarząd Morskiego Portu Gdańsk informował o podjęciu działań zmierzających do zmniejszenia uciążliwości związanych z przeładunkiem węgla w gdańskim porcie. Wśród rozwiązań wymieniano m.in. akcję czyszczenia ulic na terenach przyportowych, wykonanie nasadzeń drzew i krzewów, czy organizację punktów buforowych dla TIR-ów w celu rozładowania zatorów spowodowanych przez ciężarówki przewożące węgiel.

„Są to działania potrzebne, natomiast katalog tych działań w zależności od potrzeb, w tym od sygnałów od mieszkańców być może będzie rozszerzany. Musimy kontrolować te jednostki, te samochody, które generują problem i po prostu muszą one dbać o czystość. Musimy mieć także długofalowo więcej drzew, które będą w stanie ten pył zatrzymywać. Potrzebujemy także monitorowania sytuacji poprzez czujniki, które już istnieją w porcie, a być może będą instalowane w innych częściach Gdańska” – mówił radny Andrzej Skiba.

Radni skierowali też interpelację do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, w której pytają m.in. o to jakie są najważniejsze wnioski ze spotkania władz Gdańska z przedstawicielami Portu Gdańsk, w jaki sposób Rada Miasta Gdańska może wspomóc współpracę portu z władzami miasta w interesie mieszkańców dzielnic portowych, a także ile wynosi wartość podatków, opłat i innych świadczeń, które z tytułu działalności Portu Gdańsk oraz związanych z nimi podmiotów wpłynęły w 2022 roku do miejskiego budżetu.

„Jesteśmy otwarci na rozmowy zarówno z miastem, jak i z portem. Deklarujemy chęć współpracy na polach, które są możliwe. Oprócz tego pytamy jakie konkretne korzyści, chociażby z wpływów podatkowych, otrzymuje miasto Gdańsk, zarówno od portu, jak i od operatorów, którzy działają na terenie tego portu. Podpytujemy też o ważną kwestię dla wszystkich gdańszczan, czyli o zieleń, czyli o blisko 4 tys. nasadzeń drzew, które mają być zrealizowane przez port na terenach miejskich” – mówił radny Przemysław Majewski.

Rany Majewski zaznaczył, że należy pamiętać, że Port Gdańsk, to „nasze wspólne dobro”. „Trudna sytuacja związana z agresją Rosji na Ukrainę, potrzeby importu węgla – to wszystko było dużym wyzwaniem, natomiast dzisiaj musimy też zadbać o to żeby interes mieszkańców Nowego Portu, dzielnic przyportowych był jak najlepiej zachowany. Żeby mieszkańcy mogli też cieszyć się czystym powietrzem” – mówił.

„Jesteśmy też gotowi na to, żeby wspierać miasto w najlepszym możliwym zakresie, jeśli chodzi o relacje z portem. Wiemy też, że Port Gdańsk finansuje różne działania ze sfery społecznej i środowiskowej. To wszystko pozwala mieszkańcom spojrzeć szerzej, że port to nie jest tylko problem związanym z pyłem węglowym, ale port to także konkretne korzyści finansowe, czy społeczne i tak musimy patrzeć na tą sprawę” – dodał Przemysław Majewski. 

źródło PAP/ fot.Port Gdańsk

Zobacz podobne

MŚ w żeglarstwie: polski 49er pokazał moc!

AB

Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku

Autor

PIE: Polska na piątym miejscu na świecie pod względem ogłoszonych w 2020 r. inwestycji typu „greenfield”

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie