Polski Portal Morski
Aktualności

Rada Państw Morza Bałtyckiego o bezpieczeństwie energetycznym i energii wiatrowej

Większe bezpieczeństwo energetyczne w regionie Morza Bałtyckiego, nowy impuls dla morskiej energetyki wiatrowej, zacieśnienie współpracy przy produkcji i przesyle morskiej energii wiatrowej – to tematy Baltic Offshore Wind Forum, które odbyło się 9 maja w Berlinie.

Forum zgromadziło m.in. ministrów spraw zagranicznych i przedstawicieli wysokiego szczebla państw członkowskich Rady Państw Morza Bałtyckiego, w której prezydencję sprawują obecnie Niemcy. Uczestnicy spotkania omawiali potencjał morskiej energii wiatrowej energii dla zrównoważonej i bezpiecznej transformacji energetycznej w regionie Morza Bałtyckiego.

„Potwierdzamy naszą determinację do szybkiego wycofania importu rosyjskiej energii i nośników energii i uznajemy, że państwa członkowskie Rady Państw Morza Bałtyckiego nie mogą osiągnąć strategicznego bezpieczeństwa energetycznego i niezależności energetycznej bez trwałej transformacji energetycznej” – napisali ministrowie spraw zagranicznych rady we wspólnej deklaracji przyjętej po obradach i opublikowanej na oficjalnej stronie Rady.
„Nie możemy dłużej uważać Rosji za wiarygodnego partnera i niezawodnego dostawcę energii. Fakt, że Rosja używa energii jako broni, czego dowodem jest między innymi ograniczenie lub całkowite odcięcie dostaw gazu do wielu krajów europejskich, skłania nas do dążenia do jak najszybszego wycofania rosyjskich dostaw energii” – podkreślili.
„Przez 30 lat Rada zapewniała elastyczną platformę dialogu politycznego i praktycznej współpracy w regionie Morza Bałtyckiego, w tym dla rządów, innych organizacji międzynarodowych, partnerów subregionalnych i lokalnych, środowiska akademickiego i przemysłu” – powiedział jej dyrektor generalny Grzegorz Poznański.
Forum podkreśliło znaczenie ścisłej współpracy z sektorem prywatnym i deweloperami przemysłowymi dla bezpiecznej eksploatacji sieci, optymalnego wykorzystania infrastruktury sieciowej i wytwórczej oraz efektywnej kosztowo integracji morskiej energetyki wiatrowej.

Państwa członkowskie Rady pracują również nad wzmocnieniem instrumentów finansowania rozwoju energetyki wiatrowej i rozważają przystąpienie do Global Offshore Wind Alliance.
Kraje europejskie przodują w morskiej energetyce wiatrowej, a Morze Bałtyckie posiada jedne z największych działających farm wiatrowych. Możliwości morskiej energetyki wiatrowej w regionie są wystarczająco duże, aby zaspokoić zapotrzebowanie na energię w regionie Morza Bałtyckiego. Szacuje się, że Bałtyk posiada potencjał 93 GW morskiej energetyki wiatrowej.

Rada Państw Morza Bałtyckiego powstała w 1992 roku. Państwa członkowskie to osiem krajów leżących nad Bałtykiem: Niemcy, Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Polska i Szwecja oraz Islandia, Norwegia i UE. 1 lipca 2022 r. Niemcy przejęły na rok prezydencję w Radzie Morza Bałtyckiego. Rosja wycofała się z członkostwa w Radzie.

źródło mat. prasowy/ fot.Shutterstock

Zobacz podobne

Offshore jest szybko rozwijającą się gałęzią polskiej gospodarki i dużą szansą dla polskiego państwa.

PL

Wsparcie merytoryczne PRS w tworzeniu ustawy o Morskich Farmach Wiatrowych

KD

MFiPR: Fundusze Europejskie wspierają poprawę bezpieczeństwa dostaw LNG do Polski

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie