Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Wody Polskie będą miały nową siedzibę w Szczecińskiej Wenecji

Nowa siedziba szczecińskiego oddziału PGW Wody Polskie powstanie przy ul. Kolumba.  Projektem i przebudową zajmie się spółka Budimex. Prace ma wykonać w ciągu 30 miesięcy za kwotę 40 mln zł. Dziś podpisano umową z wykonawcą. Podpisy złożyli: Marta Kobrzyńska-Chudzik, dyrektor RZGW w Szczecinie oraz dyrektor Jarosław Maślanka ze strony RDBO Budimex SA.

Umowę podpisano na pokładzie Sediny, przy obiekcie, który zostanie przebudowany. Obecni byli m.in.: Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu oraz Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu Ministerstwa Infrastruktury, posłowie Leszek Dobrzyński, Michał Jach, Czesław Hoc, dyrektorzy Urzędu Morskiego i Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie Wojciech Zdanowicz oraz Piotr Durajczyk oraz Krzysztof Woś, prezes KZPGW Wody Polskie.

– To historyczny moment – podkreślił minister Marek Gróbarczyk. – Po latach zabiegów, trzech nierozstrzygniętych przetargach wreszcie możemy przejść do realizacji inwestycji. Jestem przekonany, że ten obiekt w tym miejscu, które wielu nazywa Wenecją Północy, stanie się wizytówką miasta, trafi na widokówki, będziemy mogli się nim szczycić. Realizacja tej inwestycji w takim miejscu, przebudowa i rozbudową będą skomplikowane, stąd tak wysoki koszt, ale mamy wykonawcę, który gwarantuje nam jej zakończenia za niespełna 3 lata. Gratuluje przy okazji dr. Krzysztofowi Wosiowi, prezesowi  Wód Polskich, bo to w pewnym sensie jego dziecko. O budowę siedziby w tym wspaniałym miejscu zabiegał jeszcze jako dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie.

Posłowie Leszek Dobrzyński, Michał Jach i Czesław Hoc także gratulowali realizacji tej inwestycji. Wyrazili nadzieję, że będzie ona jaskółką, i zachęci innych do inwestowania w tym rejonie miasta, by Kolumba stała się autentycznie Szczecińską Wenecją.

Powierzchnia zabudowy to prawie 510 m kw., natomiast cała nieruchomość mierzy ponad 2540 m kw. Obiekt jest pozostałością po fabryce, w części były biura i magazyny. Powstał w miejscu budynku mieszkalnego, przebudowanego w 1890 r., należał do właścicieli Pomorskiej Fabryki Glazury – Sauerbier’a i Weilanda’a. Obiekt pełnij różne funkcje, połączony z częścią spichlerzową wytwórni drożdży i alkoholu przy ul. Kolumba 81 i 82. Obiekty stanowią bardzo atrakcyjną architektonicznie zabudowę, której największy urok jest od strony wody. Niestety, stan budynków pozostawia wiele do życzenia.

– Miejmy nadzieję, że zapoczątkowana dzisiejszą umowa inwestycja rzeczywiście przyczyni się do rewitalizacji tej przepięknej części miasta nad Odrą – podkreślił minister Marek Gróbarczyk.

PJ

Fot.: Polska Morska

Zobacz podobne

PERN: dwa przewierty HDD pod rzeką Narew

KM

Rusza przetarg na nadzór inwestorski nad rozbudową baz paliw

KM

Międzynarodowa konferencja projektu eMSP NBSR

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie