Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Tajemnicze „morskie wiry” u wybrzeży Polski mają zaskakujące wyjaśnienie

Naukowcy odkryli, że niezwykłe, wirujące „plamy”, które czasami pojawiają się w Bałtyku u wybrzeży Polski, to w rzeczywistości unoszące się na wodzie pyłki drzew.

Tajemnicze smugi są najlepiej widoczne na wykonanym zdjęciu satelitarnym Zatoki Gdańskiej w maju 2018 r., ale w ostatnich latach wielokrotnie pojawiały się na także na innych zdjęciach satelitarnych. 

Naukowcy zakładali wcześniej, że wirujące wzory to dzieło prądów i fal oraz wiatru, które poruszały plamami po powierzchni morza, ale nie wiedzieli, z czego składają się owe plamy. Podejrzewali, że były to zakwity glonów lub śluzowata substancja, wytwarzana przez plankton.

Jednak w badaniu, którego wyniki opublikowano w styczniu tego roku w czasopiśmie „Remote Sensing of Environment”, przeanalizowali odblaskowe właściwości tajemniczej substancji i odkryli, że bardziej przypomina ona pyłek sosny. Pojawienie się plam i bezpośrednie obserwacje polskich naukowców potwierdziły później, że plamy składają się z pyłku tego iglastego drzewa.

Sosny są najczęstszym drzewem w Polsce, stanowiąc ponad 55 proc.  lasów, które z kolei pokrywają prawie 30 proc. powierzchni kraju. Jednak wcześniej nie było wiadomo, że pyłki drzew mogą zostać wywiane tak daleko od brzegu.

Po zidentyfikowaniu pyłku naukowcy spojrzeli wstecz na historyczne zdjęcia satelitarne i zauważyli, że podobne plamy pojawiły się 14 razy w latach 2000-2021. Ilość pyłku w plamach rosła z roku na rok. Plamy zaczęły też pojawiać się o wcześniejszej porze roku.

Zdaniem badaczy, zmiany poziomów pyłków w okresie objętym badaniem odzwierciedlają globalny trend wywołany zmianami klimatycznymi.

Według Obserwatorium Ziemi należącego do NASA, zmiany te są wynikiem wzrostu stężenia dwutlenku węgla w atmosferze, co pozwala roślinom na produkcję większej ilości pyłku.

Ze względu na wysoką zawartość węgla organicznego w pyłku, zespół uważa, że potrzebne są dalsze badania, aby w pełni ocenić rolę, jaką pyłek odgrywa w ekosystemach oceanicznych.

Np. pyłek może być źródłem pokarmu dla niektórych organizmów, takich jak bakterie czy małże. Jednak może też zaburzać fotosyntezę glonów i roślin wodnych, zmniejszając ilość tlenu w wodzie.

Bałtyk jest szczególnie podatny na pojawianie się pyłku sosnowego ze względu na jego niskie zasolenie i słabą wymianę wody z Atlantykiem. To sprawia, że pyłek łatwiej się utrzymuje na powierzchni i tworzy większe plamy, niż na innych akwenach.

źródło: Polska Morska / earthobservatory.nasa.gov

Zobacz podobne

Politechnika Gdańska razem z PGE Baltica wykształcą kadry dla polskiego offshore

BS

Zobaczcie jak wyglądały zmagania o puchar załogi jachtu I Love Poland

BS

Jakie mamy zasoby polskich złóż gazu?

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie