Polski Portal Morski
Aktualności Turystyka Żegluga

PŻM rezygnuje ze statków białej floty w Szczecinie

Polska Żegluga Morska kończy eksploatację dwóch statków wycieczkowych – „Odra Queen” i „Peene Queen”, które woziły turystów po Odrze w porcie, a w sezonie letnim także do Świnoujścia.

Wpływy z biletów były zbyt niskie, aby w pełni pokryć koszty eksploatacji jednostek. Rzeczne wycieczkowce prawdopodobnie zostaną wystawione na sprzedaż.

Obu statkom skończyły się wydawane co pięć lat świadectwa klasyfikacyjne, a ich odnowienie wiąże się z koniecznością przeprowadzenia kosztownych prac. Po wycenie przedstawionej przez stocznię okazało się, że wpływy z eksploatacji nie pokryją kosztów związanych z przedłużeniem dokumentów klasyfikacyjnych na kolejne lata.

– Wycieczkowce pływały w barwach armatorskich PZM od 1998 roku. Teraz okazało się, że planowane wpływy z eksploatacji mogą nam nie pokryć kosztów remontów, dlatego zdecydowaliśmy się na zawieszenie rejsów – powiedział Krzysztof Gogol, rzecznik prasowy Grupy Polskiej Żeglugi Morskiej.

Pięć lat temu na obu statkach wymieniono silniki na bardziej ekonomiczne, a na „Peene Queen” zamontowano klimatyzację, żeby zwiększyć komfort podróży w upalne letnie dni.

„Odra Queen” i „Peene Queen” to zbudowane w 1990 roku w Związku Radzieckim jednostki typu „Moskwa”, których projekt oznaczony symbolem R-51 powstał w 1965 roku. Do Polski statki trafiły w 1991 roku, wówczas nazywały się „Jagienka” i „Danusia”. Statki zostaną prawdopodobnie wystawione na sprzedaż.

źródło / fot. Infomare

Zobacz podobne

dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, prof. AMS: Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających w Szczecinie będzie gotowe w 2021 roku

Autor

Rosja/ Szef Gazpromu: dostawy gazu przez Nord Stream 2 nie rozpoczną się 1 października

BS

Morze Bałtyckie staje się morzem NATO-wskim

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie