Polski Portal Morski
Aktualności Extra

 W Sztokholmie żaglowiec „Dar Młodzieży” promuje Dni Dziedzictwa Polskiego

Żaglowiec „Dar Młodzieży” przypłynął do Sztokholmu, aby w weekend uczestniczyć w Dniach Dziedzictwa Polskiego. W piątek na pokładzie statku odbyły się uroczystości Święta Konstytucji 3 Maja z udziałem szwedzkich polityków i dyplomatów akredytowanych w Szwecji.

„Święto Konstytucji 3 Maja jest wyjątkową okazją do refleksji nad prawem niepodległego państwa do samostanowienia” – podkreśliła w przemówieniu ambasador RP w Sztokholmie Joanna Hofman, odnosząc się do rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Temat Ukrainy podjęła w swoim wystąpieniu również wiceprzewodnicząca szwedzkiego parlamentu Julia Kronlid z partii Szwedzcy Demokraci. „Wspólnie z Polską nadal będziemy wspierać Ukrainę, odbudowę kraju oraz reformy” – zapewniła.

Kronlid podziękowała Polakom za przyjęcie milionów uchodźców wojennych z Ukrainy. Szwedzka polityk w szczególności pozdrowiła mieszkańców Małopolski, regionu, którego przedstawiciele na „Darze Młodzieży” promują w Sztokholmie atrakcje turystyczne.

Wśród gości na przyjęciu zorganizowanym przez ambasadę RP w Sztokholmie na pokładzie żaglowca był m.in. ambasador Ukrainy w Sztokholmie Andrij Płachotniuk.

Trójmasztowa fregata „Dar Młodzieży”, która zacumowała przy nabrzeżu wyspy Soedermalm obok muzeum fotografii Fotografiska, w sobotę oraz w niedzielę zostanie udostępniona zwiedzającym. Swoje oferty będą prezentować Polska Organizacja Turystyczna, LOT oraz Polferries.

Do Sztokholmu „Dar Młodzieży” zawinął poprzednio w 2014, 2007, 2002 i 1991 roku.

W sobotę w ramach Dni Polskiego Dziedzictwa organizacje polonijne oraz harcerze organizują piknik rodzinny oraz bieg na 1791 metrów w Jaerfaella pod Sztokholmem. W niedzielę w kościele św. Jakuba w Sztokholmie odprawione zostanie nabożeństwo w intencji ojczyzny.

źródło PAP/ fot. Uniwersytet Morski w Gdyni; Piotr Lewandowski

Zobacz podobne

W Świnoujściu powstanie promenada… leśna

JK

„FT”: Rosja, chcąc ominąć sankcje i ukryć trasy swoich tankowców, podaje ich fałszywe pozycje+

BS

Anna Moskwa: w 2040 r. w Polsce ok. 73 proc. energii elektrycznej będzie pochodzić z OZE i atomu

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie