Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo

Wiceszef MKiŚ: Polski rząd nie będzie podejmował działań korzystnych dla rosyjskich podmiotów i dla rosyjskiego rządu

Polski rząd nie będzie podejmował działań, które będą korzystne dla rosyjskich podmiotów i dla rosyjskiego rządu – mówił w piątek w Gdańsku wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Wiceszef MKiŚ podczas piątkowego briefingu prasowego z udziałem niemieckiego sekretarza stanu ds. gospodarczych i działań na rzecz klimatu Michaela Kellnera na terenie gdańskiego Naftoportu podkreślił, że Naftoport jest strategicznym miejscem dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Jeszcze kilka lat temu byliśmy bardzo mocno uzależnieni od dostaw z Rosji, ale dzięki inwestycjom, które podjęliśmy w ostatnich latach udało się zbudować niezależność kraju i udało się zerwać z dostawami z Rosji. Było to możliwe dzięki wielkim inwestycjom, które poczyniliśmy, rozbudowując magazyny o ponad milion ton, czyli podwajając zdolność magazynów obecnych w porcie – mówił wiceminister klimatu i środowiska Adam GuibourgéCzetwertyński.

Dodał, że w szczególności dzięki inwestycjom realizowanym za czasów rządu premiera Mateusza Morawieckiego dwa lata temu „otworzyliśmy ostatnie magazyny o pojemności 400 tys. ton”.

Dzięki temu jesteśmy w stanie zabezpieczyć dostawy do polskich rafinerii i dostawy paliw dla Polaków. Jesteśmy też odpowiedzialnym partnerem i jesteśmy w stanie zapewnić dostawy dla niemieckich rafinerii – wskazał wiceminister.

Muszę zdecydowanie podkreślić, że z punktu widzenia polskiego rządu kluczowym dla znalezienia długotrwałego rozwiązania, jeżeli chodzi o dostawy ropy do niemieckich rafinerii jest to żeby się pozbyć rosyjskich spółek z akcjonariatu spółek niemieckich. Polski rząd nie będzie podejmował działań, które będą korzystne dla rosyjskich podmiotów i dla rosyjskiego rządu – dodał Adam GuibourgéCzetwertyński.

Wiceszef MKiŚ zaznaczył, że ważnym warunkiem współpracy ze stroną niemiecką jest to, aby odbywała się ona z korzyścią i poszanowaniem polskiego bezpieczeństwa energetycznego.

Na pierwszym miejscu jest zabezpieczenie dostaw do polskich rafinerii i to jesteśmy w stanie dzisiaj zapewnić. Zachowawszy tę możliwość dostaw dla polskich rafinerii jesteśmy w stanie pewne wolumeny ropy naftowej przejąć dla niemieckich rafinerii i właśnie o tym rozmawiamy z naszymi niemieckimi partnerami – powiedział.

Niemiecki sekretarz stanu ds. gospodarczych i działań na rzecz klimatu Michael Kellner podziękował za dotychczasową współpracę z polskim rządem w ostatnich miesiącach i podkreślił, że Polska i Niemcy razem dążą do tego, aby uniezależnić się od rosyjskiej ropy, a przy tym aby zagwarantować bezpieczeństwo zachodniej części Polski i wschodniej części Niemiec.

Mamy w planie i dążymy do tego, abyśmy naszą współpracę dalej intensyfikowali – powiedział. 

Źródło: PAP Fot.: MKiŚ

Zobacz podobne

Wyciek oleju w Świnoujściu

BS

Remontowa Marine Design & Consulting: projekt korwety typu Bekas

PL

Wystawa „Polska nad Bałtykiem w plakacie dwudziestolecia międzywojennego”

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie