Polski Portal Morski
Aktualności Technologie Turystyka

Spółka CPK ogłosiła przetarg na projekt najwyższej wieży kontroli ruchu lotniczego w Polsce

Spółka Centralny Port Komunikacyjny do 6 czerwca czeka na oferty projektu wieży kontroli ruchu lotniczego nowego lotniska – przekazał PAP rzecznik spółki Konrad Majszyk. Maksymalna wysokość wieży to 105 m, czyli ponad dwa razy więcej niż najwyższy tego typu obiekt w Polsce – dodał.

Przetarg jest skierowany do dziewięciu firm i czterech konsorcjów, z którymi pod koniec 2022 r. spółka CPK podpisała umowę ramową na projektowanie obiektów wspierających lotnisko (Support Infrastructure Engineering – SIE).

„Do 6 czerwca tego roku czekamy na oferty w postępowaniu na projekt wieży kontroli ruchu lotniczego. Obok terminalu pasażerskiego to może być też jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów nowego lotniska. To będzie też najwyższy tego typu budynek w Polsce” – przekazał Majszyk.

Dodał, że zgodnie z zakładanym harmonogramem wstępne wizualizacje wieży kontroli lotów projektant powinien przedstawić w I kwartale 2024 r.

Rzecznik spółki przypomniał, że zgodnie z master planem dla lotniska CPK, wieża kontroli lotów będzie budynkiem wysokościowym ze wstępnie zakładaną salą operacyjną kontrolerów na wysokości 90 metrów nad płytą lotniska, a maksymalna wysokość obiektu to 105 metrów. Precyzyjną wysokość budynku określą m.in. analizy widoczności, które zostaną przeprowadzone w początkowej fazie projektowania.

„Projekt powstanie we współpracy z master architektem lotniska, czyli konsorcjum Foster + Partners i Buro Happold, co powinno zagwarantować spójność architektoniczną z terminalem nowego lotniska” – wskazał rzecznik.

Dodał, że w ramach tego kontraktu oprócz wieży kontroli ruchu w najbliższym sąsiedztwie terminala zaprojektowane zostaną m.in. centrum operacyjne lotniska, biura służb lotniskowych oraz budynki: służb ratowniczo-gaśniczych, utrzymania i zarządzania lotniskiem.

Wybrana w przetargu firma przygotuje projekt wieży, w tym jej koncepcję, a także uzyska niezbędne pozwolenia budowlane. Zakres zamówienia obejmie również inne usługi związane z projektowaniem np. doradztwo w trakcie postępowań na roboty budowlane.

Majszyk przekazał, że dotychczas najwyższym tego typu obiektem w Polsce jest oddana do użytku w 2019 r. 46-metrowa wieża na lotnisku Katowice Airport w Pyrzowicach. Niewiele mniej, bo ok. 45 metrów, ma wieża na krakowskim lotnisku Balice. Najwyższą wieżą kontroli ruchu lotniczego na świecie jest 136-metrowy obiekt na lotnisku Dżudda w Arabii Saudyjskiej.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha ma być wybudowany port lotniczy, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać do 40 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

CPK ma zostać uruchomiony w 2028 r. wraz z węzłem kolejowym i odcinkiem Kolei Dużych Prędkości Warszawa – Łódź. Reszta inwestycji kolejowych CPK jest zaplanowana do połowy kolejnej dekady.

źródło PAP/ fot. CPK

Zobacz podobne

MJR wraca do kraju

KM

Duńska Agencja Energii opublikowała zdjęcie tajemniczego obiektu przy Nord Stream 2

BS

Ukwiały i Głuptaki dla okrętów projektu 207P

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie