Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Podlaskie/ 460 tys. zł od wojewody dla jednostek WOPR

Wojewoda podlaski przekazał we wtorek 460 tys. zł dla czterech jednostek Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – augustowskiej, białostockiej, łomżyńskiej i suwalskiej, które będą dbały o bezpieczeństwo nad wodą w regionie w tym roku.

„Mam nadzieję, że dzięki temu dofinansowaniu i państwa zaangażowaniu, nadchodzący sezon obejdzie się bez wielu interwencji, choć kluczowa jest też odpowiedzialność naszych mieszkańców” – powiedział podczas konferencji prasowej nad jeziorem Necko w Augustowie wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

W województwie podlaskim działa pięć jednostek WOPR, które posiadają zgodę ministra spraw wewnętrznych i administracji na wykonywanie ratownictwa wodnego. Cztery z nich co roku składają ofertę w naborze ogłoszonym przez wojewodę na dofinansowanie swojej działalności.

Wojewoda mówił, że chce, aby w regionie było bezpieczniej, dlatego w tym roku przeznaczył na poprawę bezpieczeństwa ponad 460 tys. zł. Dotacja z budżetu państwa to 342 tys. zł, a reszta to środki z budżetu wojewody.

Najwięcej otrzymał augustowski WOPR – 152 tys. zł, który zabezpiecza Kanał Augustowski, rzeki: Netta, Klonownica oraz Rospuda, a także jeziora: Necko, Białe, Sajno i Studzieniczne.

146 tys. 500 zł trafiło do suwalskiego WOPR, który patroluje jeziora: Wigry, Hańcza, Szelment, Szelment Mały, Jodel, Wiżajny, Krzywe, Czarne, Koleśne, Dąbrówka, Okmin, Leszczewek, Gaładuś, Pomorze, Hołny, Wistuć oraz zalew Arkadia.

37 tys. zł otrzymało Okręgowe WOPR w Łomży odpowiadające za rzeki: Narew, Biebrza i Pisa, a 125 tys. zł to dofinansowanie dla białostockiego WOPR.

Paszkowski podkreślił, że o bezpieczeństwie nad wodą ciągle warto przypominać, a ubiegłoroczne statystyki nie napawają optymizmem.

Podlaski Urząd Wojewódzki poinformował, że w 2022 roku w całym kraju utonęło 419 osób, a w województwie podlaskim 30. „Jedna trzecia wszystkich utonięć dotyczyła osób, które wcześniej spożywały alkohol, a nie od dziś wiadomo, że nie jest on dobrym doradcą” – pokreślił wojewoda.

Prezes augustowskiego WOPR Marek Opolski mówił, że poprzedni sezon był dla jego jednostki pracowity. Przeprowadziła ona 131 interwencji, w których pomogła 178 osobom. „To są tylko te interwencje, które podjęliśmy sami, a do tego jeszcze zgłoszenia policji i straży pożarnej. Były to zdarzenia różnego rodzaju, wywrotki sprzętu, żaglówek, kajaków czy wodnych rowerów – powiedział Opolski.

Źródło/ PAP/ Fot. www.gov.pl

Zobacz podobne

PŻM realizuje program inwestycyjny

BS

PGNiG poinformowało, że na koniec grudnia stan zapasów gazu wynosił ok. 3 mld m sześc.

BS

12 tomów historii Marynarki Wojennej

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie