Polski Portal Morski
Aktualności Historia

„Baychimo” najdłużej widywany statek widmo

Zbudowany w 1914 roku statek towarowy Ångermanelfven później przemianowany na Baychimo jest jednym z najdłużej pływających statków widmo. Od jego opuszczenia w 1931 roku widywano go aż do 1969 roku, ale nigdy nie potwierdzono jego zatonięcia.

Jednostkę zbudowała w 1914 roku stocznia w Goeteborgu. Pierwotnie nazywany się „Ångermanelfven” i pływał pod banderą niemiecką. Po pierwszej wojnie światowej, w ramach reparacji wojennych został przekazany Wielkiej Brytanii. 1 października 1931 roku został uwięziony lodach w pobliżu Alaski. Wobec braku możliwości uwolnienia jednostki, załoga opuściła statek i od tego czasu przez 38 lat „Baychimo” jako okręt widmo był widywany w pobliżu wybrzeży Alaski i Kanady.

Dwa dni po opuszczeniu przez załogę, statek uwolnił się z lodu i zaczął dryfować. Kilkanaście dni później, udało się zlokalizować jednostkę. Część załogi dotarła do statku zabierając najcenniejszy ładunek – skóry, które miały być przetransportowane do Europy. Statek ponownie został porzucony, ponieważ marynarze uznali, ze nie nadaje się już do żeglugi i prawdopodobnie wkrótce zatonie.

Jednostka jednak nie zatonęła i była widywana przez załogi różnych statków przez następne kilkadziesiąt lat. Kilka razy udało się nawet wejść na pokład, ale nikt nie zdołał doprowadzić „Baychimo” do portu.

W 1968 roku zanotowano ostatni przypadek zauważenia Baychimo. Tym razem jednostka uwięziona była w grubym lodzie. Nigdy później nie udało się odnaleźć statku. Prawdopodobnie jednostka zatonęła, chociaż nie ma na to żadnego potwierdzenia. W 2006 roku władze Kanady rozpoczęły niezbyt intensywne badania, mające na celu odnalezienie wraku lub statku. Nie przyniosły one jednak żadnego rezultatu.

źródło Infomare/ media/ wikipedia/ fot. https://www.facebook.com/104574431428706/posts/ss-baychimo-brytyjski-statek-towarowy-o-nap%C4%99dzie-parowym-pocz%C4%85tkowo-s%C5%82u%C5%BCy%C5%82-pod-b/116035120282637/

Zobacz podobne

Żuraw Liebherr zwiększy operacyjność w Porcie Gdańskim Eksploatacja S.A.

KM

Szkolenie z przetrwania na morzu

JJ

Świetny początek igrzysk Zofii Klepackiej. Piotr Myszka też w czołówce. Błysk Magdy Kwaśnej

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie