Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Żegluga

Gdynia/ „Dar Młodzieży” przypłynął do portu

Do gdyńskiego Nabrzeża Pomorskiego wpłynął w środę „Dar Młodzieży” – szkolny statek Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Fregata wróciła z rejsu ze 118 praktykantami z polskich szkół morskich na pokładzie.

Rzecznik prasowy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni Bartosz Tobieński powiedział PAP w środę, że „Dar Młodzieży” przypłynął do Gdyni po dwumiesięcznym rejsie. Fregata wypłynęła 17 marca na rejs do Antwerpii. Na jej pokładzie było 30 praktykantów. Uczniowie w Belgii zeszli na ląd i tam zastąpiło ich 95 Belgów z Antwerp Maritime Academy.

„Jednostka popłynęła na Maderę i wróciła do Antwerpii. Na pokład weszło wówczas 118. praktykantów ze szkół morskich z Gdańska, Świnoujścia, Szczecina i Kędzierzyna Koźla” – dodał Tobieński.

Na początku maja fregata uczestniczyła w święcie miasta w Hamburgu, a następnie popłynęła do Sztokholmu, gdzie brała udział w Dniach Polskiego Dziedzictwa. Tam pokład był otwarty dla zwiedzających. W niedzielę wieczorem „Dar Młodzieży” wypłynął w rejs powrotny do Gdyni, gdzie zawinął w środę.

Teraz jednostka przez tydzień będzie w gdyńskim porcie, a następnie z praktykantami z wydziału mechanicznego i nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wypłynie w półroczny rejs m.in. po basenie Morza Północnego, Bałtyku, do Portugalii i Hiszpanii.

W 100. rocznicę przekroczenia przez polski żaglowiec szkolny z okresu międzywojennego Szkoły Morskiej w Tczewie – STS Lwów równika, również „Dar Młodzieży” przepłynie przez równoleżnik „0°. Z tego powodu, wyjątkowo, rozpoczęcie roku akademickiego nie odbędzie się na fregacie.

„Dar Młodzieży”, to trzymasztowa fregata, żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, który kontynuuje tradycję dwóch poprzedników – „Lwowa” – żaglowca lat pionierskich, kiedy to jeszcze Tczew był siedzibą Szkoły Morskiej i „Daru Pomorza” – „białej fregaty”, służącej szkoleniu kadr morskich dla biało-czerwonej bandery w latach 1930–1982.

„Dar Młodzieży” jest równocześnie pierwszym żaglowcem zbudowanym w polskiej stoczni, według oryginalnego polskiego projektu, od podstaw jako żaglowa jednostka szkolna.

Kadłub fregaty został zwodowany w Stoczni Gdańskiej 12 listopada 1981 roku. Po próbach morskich 4 lipca 1982 roku na „Darze Młodzieży” podniesiono biało-czerwoną banderę. Matką chrzestną została żona komendanta „Daru Pomorza” kpt.ż.w. Kazimierza Jurkiewicza – Helena Jurkiewicz. 10 lipca 1982 roku „Dar Młodzieży” wypłynął w dziewiczy rejs pod dowództwem kpt. Tadeusza Olechnowicza.

Fregata ma 2,9 tys. ton wyporności; jej długość to po pokładzie – 94,2 m, a z bukszprytem – 108,815 m; szerokość – 14 m; zanurzenie – 6,6 m. Wysokość maksymalna wynosi 5,1 m, a powierzchnia żagli – 3 015 m kw.

Źródło/ PAP/ Fot. PAP/Marcin Gadomski

Zobacz podobne

Gróbarczyk: jest 125 wniosków o koncesje na nowych obszarach dla offshore

BS

Renowacja pomnika ofiar morza. Potrzeba funduszy!

KM

Ukraina/ Zadeklarowanym korytarzem humanitarnym wypłynął z Odessy pierwszy kontenerowiec

JK

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie