Polski Portal Morski
Aktualności Stocznie Ważne

Kolejne tankowce dla Grupy Orlen

PKN Orlen zapowiada, że do końca 2025 roku będzie posiadał osiem gazowców w swojej flocie. Aktualnie południowokoreański Hyundai Heavy Industries dostarczył drugi zbiornikowiec, który zostanie wyczarterowany dla polskiego PKN Orlen.

Ceremonia dostawy statku o pojemności 174 000 m3 Grażyna Gęsicka odbyła się 28 kwietnia w stoczni w Ulsan.

Orlen chce rozwijać flotę gazowców, dostarczających płynny gaz do Polski. Terminal LNG w Świnoujściu odbiera już dostawy LNG ze Stanów Zjednoczonych, między innymi przy wykorzystaniu statku “Lech Kaczyński”, który już służy PKN Orlen od lutym 2023 roku, a w marcu dostarczył pierwszy ładunek do Polski.

Drugi gazowiec Orlenu to „Grażyna Gęsicka”, która ma dostarczyć swój pierwszy ładunek LNG w drugiej połowie tego roku. Każdy z nich może przewieźć około 70 tysięcy ton LNG, co odpowiada około 100 mln m sześc. gazu ziemnego.

Pierwszy statek, „Lech Kaczyński”, wszedł do służby w lutym tego roku. „Grażyna Gęsicka” jest aktualnie w trakcie pierwszego komercyjnego rejsu po ładunek. Gazowiec dotrze 11 czerwca do terminala Sabine Pass w amerykańskiej Luizjanie.

Metanowiec ma 299 metrów długości, a jego tonaż wynosi 114 100 ton.. Każdy z nich może przewieźć około 70 tysięcy ton LNG, co odpowiada około 100 mln m3 gazu ziemnego.

Hyundai Heavy był gospodarzem ceremonii nadania imienia temu zbiornikowcowi LNG i siostrzanej jednostce Lech Kaczyński w grudniu ubiegłego roku.

Obecnie trwają prace nad kolejnymi jednostkami zamówionymi przez Grupę Orlen za pośrednictwem Knutsen. Budowane są one w Hyundai Samho Heavy Industries w Mokpo w Korei Południowej. Kolejne jednostki będa nazywały się Saint Barbara i Ignacy Łukasiewicz. Oba statki są już zwodowane, najpewniej zostaną oddane do eksploatacji na jesieni tego roku.

Zaglądamy do południowokoreańskiego Mokpo, gdzie trwa budowa kolejnego gazowca, który będzie dostarczać LNG do Polski.

źródło PKN Orlen/ Knutsen OAS Shipping / fot.in Knutsen / mat. filmowy PKN Orlen

Zobacz podobne

Wody Polskie na bieżąco monitorują sytuację meteorologiczno-hydrologiczną w kraju

KM

W Odessie o transkaspijskim korytarzu transportowym

AB

Ratownicy wodni z Pomorza Zachodniego otrzymali 400 tys. zł dofinansowania

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie