Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo

Port kończy negocjacje z operatorem na budowę pirsu kontenerowego

Terminal kontenerowy ma powstać na wschód od gazoportu w Świnoujściu. Równolegle ma zostać pogłębiony nowy tor podejściowy do portu. Wspominał na antenie radia Twoje Radio Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.

– Terminal to od strony wody budowa blisko 60 km głębokowodnego podejścia do portu w Świnoujściu plus falochrony. Drugi element to port , który kończy negocjacje z operatorem na budowę pirsu kontenerowego.

Negocjacje są  trudne –  to trudny partner, dlatego wskazanie ostatecznej daty byłoby osłabieniem negocjacji, które się odbywają – mówił.

Według koncepcji, do portu będą mogły zawijać jednocześnie kontenerowce o długości do 400 metrów i kilka mniejszych. Zainteresowane budową jest belgijsko-katarskie konsorcjum.

Elementami programu są: budowa wschodniego toru podejściowego do Świnoujścia o głębokości technicznej 17 m, długości ok. 70 km i szerokości 500 m oraz budowa falochronu dla nowego portu zewnętrznego w Świnoujściu. W planach jest również zakup pogłębiarki do utrzymania toru.

Istotne jest to, że nowy szlak będzie przebiegał po wodach polskiego morza terytorialnego i wyłącznej polskiej strefy ekonomicznej.

Planowany tor ma uniezależnić Polskę od ingerencji niemieckich w naszą gospodarkę. Strona niemiecka sprzeciwia się budowie portu kontenerowego w Świnoujściu, a także polskim przedsięwzięciom na Odrze. Inwestycja według szacunków ma być gotowa za sześć lat. Jej koszt został oszacowany na dziesięć miliardów złotych.

źródło http://www.twojeradio.fm/ , media fot. ZMPSiŚ

Zobacz podobne

PGNiG w 2022 r. zamierza przesłać przez Baltic Pipe ok. 800 mln m sześc. gazu

KM

Terminal Promowy w Świnoujściu przyjmie największe promy pływające po Bałtyku

BS

Szczecin/ Morskie Centrum Nauki uruchamia pracowanie edukacyjne

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie