Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Gdańsk: Trwa poszerzanie plaży w Brzeźnie; zniknie hałda piasku po wcześniejszych pracach

Trwa poszerzanie plaży w Gdańsku Brzeźnie. Prace obejmują prawie półtorakilometrowy odcinek od Nowego Portu w kierunku molo. Wykorzystany zostanie do tego piasek z hałdy, która jesienią ubiegłego roku została usypana na plaży na wysokości Parku Brzeźnieńskiego.

Prace rozpoczęły się na początku tygodnia, powinny zostać zakończone przed Bożym Ciałem – podała PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska

Wyjaśniła, że roboty polegają na zagospodarowaniu depozytu, odłożonego na plaży w Gdańsku na wysokości Parku Brzeźnieńskiego jesienią zeszłego roku.

Piasek pochodzi z wówczas prowadzonych prac czerpalnych w ramach projektu modernizacji układu falochronów w Porcie Północnym (obrotnica i tor podejściowy wewnętrzny).

Dodała, że odłożenie w czasie wykorzystania tego materiału wynikało z uwarunkowań środowiskowych. „W pewnych okresach nie można prowadzić prac polegających na zasilaniu plaż” – stwierdziła Kierzkowska.

Podkreśliła, że sztuczne zasilanie plaży, a co się z tym wiąże wzmocnienie brzegu morskiego przed abrazją, zostanie zrealizowane przy użyciu wozideł, które będą transportować materiał od wejścia nr 36 w kierunku molo, na odcinku nieco ponad 1,5 km.

Do zagospodarowania mamy ponad 20 tys. m3, co w stosunku do wcześniej prowadzonych refulacji można uznać za ilość stosunkowo niedużą – oznajmiła.

Refulację wykonuje się w celu powiększenia plaży dzięki czemu zwiększa się ochronę brzegu. Szeroka i właściwie wyprofilowana plaża częściowo wygasza energię fal, uderzających o brzeg, co przyczynia się do ochrony zabudowań czy infrastruktury, zwiększa się również walory turystyczne plaży.

W ubiegłym roku Urząd Morski w Gdyni przeprowadził refulację plaż w Gdańsku Brzeźnie i na półwyspie Westerplatte. Poszerzone zostały także plaże w Kuźnicy, Jastrzębiej Górze i Ostrowie. Piasek użyty do refulacji tych plaż pochodził z budowy toru podejściowego wewnętrznego i obrotnicy w Porcie Północnym. Do poszerzenie plaż wykorzystano wówczas ponad 2 mln m3 urobku.

W tym roku, w ramach innego projektu Urzędu Morskiego w Gdyni – modernizacji toru podejściowego do Portu Gdynia, zasilono jak dotąd plażę w Babich Dołach i Mechelinkach. Natomiast w czerwcu rozpoczną się prace w Rewie – od Cypla do molo. Zakończą się one przed wakacjami. Później rozpocznie się refulacja od molo w kierunku Rezerwatu Przyrody Beka, czyli głównie na odcinku na którym aktualnie plaży nie ma.

Prace na tych plażach prowadzone są w ramach modernizacji toru podejściowego do Portu Gdynia. Obecnie do gdyńskiego portu mogą wchodzić statki o maksymalnym zanurzeniu 13 metrów i długości do 340 metrów. Po zakończeniu prac, zgodnie z projektem, do portu będą mogły wpływać statki do 400 metrów długości.

Przedsięwzięcie na torze podejściowym do gdyńskiego portu realizowane jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020. Wartość projektu wynosi prawie 127 mln zł. Dofinansowanie przez Unię Europejską to prawie 108 mln zł. Całość prac, związanych z modernizacją toru wodnego powinna zakończyć się do końca roku.

Przed wakacjami, w ramach wieloletniego Programu Ochrony Brzegów Morskich poszerzone zostaną jeszcze plaże w Ustce i Rowach.

Źródło: PAP Fot.: P.Kośmider/Shutterstock

Zobacz podobne

ORP Sokół dotarł do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

KM

Załoga Przybytek Kołodziński z nominacją do Tokio. Znamy już cały skład żeglarskiej reprezentacji Polski.

KM

Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni podpisał coroczne plany współpracy z Morskim Oddziałem Straży Granicznej oraz Biurem Hydrograficznym Marynarki Wojennej

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie