Polski Portal Morski
Aktualności Offshore Ważne

Świnoujski port liderem offshorowym w Polsce!

-Kiedy w październiku ubiegłego roku Grupa Orlen i Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podpisywały umowę o współpracy, w efekcie której ma powstać terminal instalacyjny dla morskich siłowni wiatrowych, słyszałem wiele głosów sceptycznych – przypomniał Marek Gróbarczyk wiceminister infrastruktury, podczas dzisiejszej konferencji prasowej.
– Właśnie znajdujemy się na terenie, który już przejęli inwestorzy. Wyburzane są stare obiekty. Tereny dawnej stoczni Gryfia w sposób bezbolesny zostaną dostosowane do nowych funkcji. Właśnie w Świnoujściu powstaje pierwszy, i na razie jedyny port instalacyjny, tym samym Pomorze Zachodnie staje się liderem inwestycji offshorowych w Polsce.

Dziennikarzy zaproszono do świnoujskiego portu. Oprócz ministra infrastruktury uczestniczyli w niej także: Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska, poseł Leszek Dobrzyński oraz Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście i Jarosław Trybuchowicz, prezes Orlen Neptun.

Sceneria była specyficzna, ponieważ w tle pracowały buldożery, rozbierane były stare obiekty. Miejsce oczywiście nie jest przypadkowe. W ramach umowy z właścicielem terenów spółka Orlen Neptun wybuduje właśnie tu port instalacyjny do morskich siłowni wiatrowych. Część robót wykona również zarząd portów. Inwestycja jest częścią projektu BalticPower, realizowanego przez Grupę Orlen.

Minister Golińska podkreśliła, że dla rządu, który reprezentuje, bezpieczeństwo i suwerenność energetyczna, to kwestie fundamentalne.

– Z ogromną determinacją działamy, by zapewnić naszym obywatelom bezpieczeństwo w tym obszarze – dodała. – Ale też damy o to, by rozwój był zrównoważony w kontekście gospodarczym, środowiskowym, ekologicznym i społecznym.

Poseł Leszek Dobrzyński zwrócił uwagę na fakt, że inwestycja w świnoujskim porcie to element większej całości. Przypomniał m.in. o fabryce gondoli i piast turbin dla siłowni wiatrowych, która powstanie w Szczecinie. Kończąc wypowiedź życzył inwestorom silnych wiatrów.

Prezes Krzysztof Urbaś przypomniał, iż ZMPSiŚpryz realizacji inwestycji odpowiada za część hydrotechniczną, natomiast infrastrukturę lądową zrealizuje Orlen Neptun. 

Port zbuduje dwa nowe nabrzeża , pogłębiony zostanie tor wodny na odcinku od obrotnicy Mieleńskiej do nowego terminala, a materiał z pogłębiania zostanie wykorzystany do zalądowieniaterenów pomiędzy nowymi, a istniejącymi nabrzeżami. Neptun wykona składy dla elementów morskich turbin wiatrowych, infrastrukturę komunikacyjną, i zbuduje obiekt administracyjno–biurowy.

Każde z dwóch dostępnych nabrzeży pozwoli na wstępny montaż wież turbin wiatrowych o wysokości ponad 100 metrów i masie około 1000 ton każda. Długość nabrzeży – ponad 250 metrów, umożliwi operowanie największym dostępnym obecnie specjalistycznym statkom typu jack-up, służącym do instalacji elementów morskich farm wiatrowych. 

– W ciągu miesiąca powinniśmy ogłosić przetarg na wykonawcę. Planujemy zakończenie inwestycji na przełomie 2024 i 2025 roku – dodał prezes Urbaś. – Obecne szacunki jeśli chodzi o koszt całego przedsięwzięcia, to ok. 320 mln zł. 

Jarosław Trybuchowicz, prezes Orlen Neptun poinformował, że spółka też niebawem ogłosi przetarg na część prac, które jej podlegają. Dodał, iż po realizacji inwestycji Świnoujście ma szansę stać się offshorowym hubem w Polsce. Zwrócił uwagę na offshore jako nową gałąź gospodarki i jej ogromny potencjał.

– Tylko do 2030 roku Grupa Orlen szacuje czystą energię z odnawialnych źródeł na 9 GW, w tym otrzymywaną właśnie z morskich siłowni wiatrowych. 

PJ

Fot.: Polska Morska

Zobacz podobne

Pełnomocnik rządu: pierwsza polska elektrownia jądrowa jest racją stanu

AB

FSRU w Gdańsku z europejskim dofinansowaniem

AZ

Cargo Lift czwartą firmą z grantem w ramach „Invest In Pomerania 2020”

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie