Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Polska Morska TV Ważne

Polska Marynarka Wojenna na ćwiczeniach. Sojusznicza współpraca na morzu

8 maja na Bałtyku doszło do współpracy okrętów polskiej Marynarki Wojennej z jednostkami stałego zespołu okrętów NATO. Manewry zorganizował dowódca zespołu zadaniowego komponentu morskiego ćwiczenia Anakonda-23, który wraz ze sztabem oficerów znajduje się na pokładzie okrętu dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP Kontradmirał X. Czernicki.

W ramach działań prowadzonych przez siły komponentu morskiego w trakcie ćwiczenia Anakonda-23 przeprowadzono manewry ze Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Zespół do poniedziałku przebywał z roboczą wizytą w Szczecinie skąd poprzez port wojenny Świnoujście wyszedł na morze realizując rutynowe zadania przypisane stałym zespołom okrętów NATO. Wyjście z bazy morskiej w Świnoujściu zbiegło się z obecnością w rejonie sił komponentu morskiego ćwiczenia Anakonda-23 co pozwoliło dowódcy zespołu zadaniowego zorganizować wspólne manewry z siłami sojuszniczymi. Wspólne manewry pozwoliły na sprawdzenie elastyczności sztabu komponentu morskiego oraz sprawności planowania działań w domenie morskiej w warunkach stale zmieniającej się sytuacji operacyjnej. Umiejętność integracji oraz wykorzystywania zaistniałych szans stanowi jedną z istotniejszych zdolności niezbędnych do efektywnego wykorzystania sił morskich. Tym samym oficerowie Dowództwa Komponentu Morskiego oraz załogi okrętów pod biało czerwoną banderą po raz kolejny potwierdzili swoje umiejętności do współpracy i integracji działań z sojuszniczymi siłami morskimi na Bałtyku.

W trakcie wspólnych ćwiczeń główny nacisk postawiono na doskonalenie umiejętności załóg grup okrętów przeciwminowych do manewrowania w złożonych szykach. Dodatkowo przeprowadzono wymianę załóg pozwalającą marynarzom, podoficerom i oficerom zapoznać się z praktyczną działalnością na okrętach innych bander, w tym na zapoznanie z procedurami w zakresie nurkowania czy zwalczania improwizowanych ładunków wybuchowych. Jednocześnie sprawdzono skuteczność rozwiązań w obszarze zaopatrywania okrętów na morzu, tym samym potwierdzając zdolności polskiej Marynarki Wojennej w tym zakresie na Morzu Bałtyckim. Na zakończenie współpracy zrealizowano szereg manewrów i elementów wzajemnego współdziałania polskiego ORP Kontradmirał Xawery Czernicki oraz norweskiego HNoMS Nordkapp – okrętami dowodzącymi poszczególnymi grupami sił przeciwminowych.

Cykliczne ćwiczenie Anakonda jest jednym z najważniejszych elementów systemu szkolenia w Wojsku Polskim. Scenariusz tegorocznej edycji wpisuje się w profil i dynamikę obecnych zagrożeń wzdłuż wschodniej flanki NATO, w tym w regionie Morza Bałtyckiego. Dlatego jednym z elementów manewrów są działania Marynarki Wojennej polegające na osłonie i obronie morskich szlaków komunikacyjnych, utrzymaniu panowania na morzu i niedopuszczeniu do blokady morskiej kraju.

W tegorocznej edycji Anakondy uczestniczy ponad 12 tysięcy polskich żołnierzy oraz kilkuset z państw NATO i krajów partnerskich. Jej celem jest integracja zdolności militarnych Sił Zbrojnych RP, wojsk sojuszniczych, partnerskich oraz układu pozamilitarnego w międzynarodowym środowisku operacyjnym w celu uzyskania zdolności do prowadzenia działań w sojuszniczej operacji w regionie Morza Bałtyckiego, w ramach scenariusza aktywacji sił w ramach Artykułu V Traktatu Waszyngtońskiego. W ćwiczeniu Anakonda-23 oraz w ćwiczeniach skoordynowanych (Defender-23, Aurora-23),  w ramach których realizowane jest również szkolenie poza granicami Polski, biorą udział żołnierze z USA, Rumunii, Słowenii, Szwecji, Francji, Litwy, Łotwy, Estonii oraz Turcji.

źródło COM/fot. 8FOW / Mat. Filmowy 8FOW M.K.

Zobacz podobne

Rosja nie może liczyć na pomoc Chin i Indii w złagodzeniu skutków kolejnej transzy sankcji na produkty energetyczne

PL

Żaglowiec Amerigo Vespucci wyruszy z Genui w rejs dookoła świata

KM

Ropa i gaz drożeją na rynkach światowych

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie