Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Europejski Dzień Morza 20.05.2023r.

Co roku, 20 maja w całej Unii Europejskiej obchodzony jest Europejski Dzień Morza (European Maritime Day). Jest to święto ustanowione w 2008 r. przez Radę Unii Europejskiej. Jego celem jest podniesienie świadomości obywateli na temat ekologicznego, jak i ekonomicznego wpływu mórz na nasze codzienne życie. Jest również okazją do spotkań, poświęconych sprawom morza, zrównoważonemu wzrostowi w sektorach morskich oraz platformą do dyskusji decydentów i interesariuszy.

Platforma, jaką tworzy Europejski Dzień Morza, umożliwia nawiązywanie kontaktów z partnerami strategicznymi, prezentację swoich projektów, pomysłów, działań i osiągnięć, a także aktualizację wiedzy w zakresie polityki UE.

W tym roku, główne wydarzenia z okazji Europejskiego Dnia Morza odbędą się w Breście we Francji w dniach 24-25 maja 2023 r. Organizowane będą warsztaty, spotkania, konferencje i konkursy o tematyce morskiej. Poruszone zostaną tematy ochrony mórz przed zanieczyszczeniami, powodowanymi między innymi intensywnym rybołówstwem, transportem morskim, turystyką oraz spływającymi do nich  zanieczyszczeniami z lądu.

Europejski Dzień Morza to również wydarzenie publiczne, które w swoim założeniu ma za zadanie dotrzeć do młodych ludzi i obywateli w całej Europie poprzez lokalne wydarzenia pod szyldem „EMD w moim kraju”.

Dotychczas, projekt EMD nie tylko umożliwił zawarcie wielu partnerstw projektowych i współpracę między zainteresowanymi stronami, ale także przyczynił się do tego, że potrzeba zrównoważonego zarządzania zasobami mórz i oceanów stała się jednym z priorytetów w agendzie UE.

źródło/ fot. Urząd Morski w Gdyni

Zobacz podobne

Prezes PKN Orlen: paliw i gazu nie brakuje i nie zabraknie

BS

Początek nowego rozdziału w dziejach rzeki- Wisły

PL

ORP Bałtyk

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie