Polski Portal Morski
Aktualności Extra Historia

Titanic w 3D. Wrak jakiego nigdy wcześniej nie widziano

Najsłynniejszy na świecie wrak statku został ujawniony w niespotykanej dotąd formie. Naukowcy stworzyli cyfrowy model Titanica w 3D.

Materiał został przygotowany przez Magellan, firmę zajmującą się mapowaniem głębin morskich, oraz Atlantic Productions, która tworzy film dokumentalny o projekcie. Dzięki współpracy ujawniono widok zatopionego na głębokości 3800 metrów wraku.

Zdalnie sterowane łodzie podwodne przez ponad 200 godzin badały długość i szerokość wraku. W trakcie prac wykonano ponad 700 tys. zdjęć pod każdym kątem.

Gerhard Seiffert z firmy Magellan, który nadzorował prace, powiedział, że był to największy projekt skanowania podwodnego, jakiego kiedykolwiek się podjął. „Głębokość prawie 4000 metrów stanowi wyzwanie, a na miejscu występują również prądy – i nie wolno nam niczego dotykać, aby nie uszkodzić wraku” – tłumaczył BBC.

„Innym wyzwaniem jest to, że musisz zmapować każdy centymetr kwadratowy – nawet nieciekawe części. Musisz zmapować błoto, ale potrzebujesz tego, aby wypełnić wszystkie te interesujące obiekty” – dodał.

Skan jest na tyle dokładny, że pokazuje drobne szczegóły, m.in. numer seryjny na jednej ze śrub napędowych.

Jak powiedział Parks Stephenson, analityk i historyk Titanica, „nowy widok 3D całego statku może przełamać ponad stuletnią ludzką interpretację tego, co stało się podczas dziewiczej podróży z Southampton w Anglii do Nowego Jorku”.

Ekspert przyznał że, jest to „ważny krok w kierunku prowadzenia narracji o Titanicu opartej na dowodach, a nie spekulacji”.

źródło TVP info; BBC/ fot. Atlantic Productions/Magellan / Zuma Press / Forum

Zobacz podobne

Pożegnanie PKW Morze Północne

KM

Pożar na statku przewożącym złom zacumowanym przy nabrzeżu w Porcie Gdańsk

AB

Polskie ro-paxy gotowe na unijny program „Fit for 55”

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie