Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

229. dostawa gazu i wyjątkowy gość w Terminalu LNG w Świnoujściu

Do Terminalu LNG zawitał gazowiec Flex Ranger. Jednostka dostarczyła z USA, z terminalu Sabine Pass, ładunek o wolumenie około 80 tys. ton LNG. Była to 23. dostawa skroplonego gazu ziemnego do polskiego gazoportu. Po raz pierwszy Terminal w Świnoujściu odwiedził Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Robocze spotkanie z udziałem wojewody zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego oraz prezesa GAZ-SYSTEM Marcina Chludzińskiego dotyczyło współpracy polsko-amerykańskiej w zakresie kolejnych dostaw LNG oraz wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Polski.

W 2023 roku Grupa ORLEN planuje utrzymać wysoką efektywność operacji LNG, dostosowując wolumen importu gazu drogą morską do zapotrzebowania odbiorców i sytuacji rynkowej. Podobnie jak w 2022 r. dominującym kierunkiem importu będzie USA,  co ma związek z realizacją dwóch umów długoterminowych z amerykańskimi firmami Chenierem i Venture Global, o łącznym docelowym wolumenie prawie 3 mln ton LNG rocznie.

W tym roku Terminal LNG ma w planie przyjąć rekordową ilość ponad 60. dostaw LNG. Będzie to możliwe dzięki kontynuowanej rozbudowie gazoportu.

Źródło: PGNiG Fot.: GAZ-SYSTEM

Zobacz podobne

Podsumowowanie roku 2023 w Porcie Gdynia

AB

Czy w Gryfinie powstanie promenada?

PL

Polimery Police. Wielka inwestycja o ogromnym zakresie

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie