Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

229. dostawa gazu i wyjątkowy gość w Terminalu LNG w Świnoujściu

Do Terminalu LNG zawitał gazowiec Flex Ranger. Jednostka dostarczyła z USA, z terminalu Sabine Pass, ładunek o wolumenie około 80 tys. ton LNG. Była to 23. dostawa skroplonego gazu ziemnego do polskiego gazoportu. Po raz pierwszy Terminal w Świnoujściu odwiedził Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Robocze spotkanie z udziałem wojewody zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego oraz prezesa GAZ-SYSTEM Marcina Chludzińskiego dotyczyło współpracy polsko-amerykańskiej w zakresie kolejnych dostaw LNG oraz wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Polski.

W 2023 roku Grupa ORLEN planuje utrzymać wysoką efektywność operacji LNG, dostosowując wolumen importu gazu drogą morską do zapotrzebowania odbiorców i sytuacji rynkowej. Podobnie jak w 2022 r. dominującym kierunkiem importu będzie USA,  co ma związek z realizacją dwóch umów długoterminowych z amerykańskimi firmami Chenierem i Venture Global, o łącznym docelowym wolumenie prawie 3 mln ton LNG rocznie.

W tym roku Terminal LNG ma w planie przyjąć rekordową ilość ponad 60. dostaw LNG. Będzie to możliwe dzięki kontynuowanej rozbudowie gazoportu.

Źródło: PGNiG Fot.: GAZ-SYSTEM

Zobacz podobne

Z żeglarskiej pasji uczynili sposób na życie

MZ

Wielka inwestycja w Porcie Gdańsk zakończona

KD

Zwycięstwo Flotylli Pińskiej pod Czarnobylem

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie