Nurkowie Królewskiej Marynarki Wojennej pomagają oczyścić ważne szlaki żeglugowe na Morzu Bałtyckim, wydobywając niewybuchy i torpedy w ramach misji bezpieczeństwa NATO.
Wyspecjalizowani nurkowie biorą udział w międzynarodowych ćwiczeniach usuwania amunicji wybuchowej (EOD), których gospodarzem jest Łotwa, ściśle współpracując zarówno z gospodarzami oraz zespołami ekspertów z Estonii, Litwy, Niemiec, Belgii, Kanady i USA.
Po dwóch dniach ćwiczeń jednostka Delta Squadron z Diving and Threat Exploitation Group bezpiecznie odzyskała dwie miny naziemne i jedną torpedę, zwiększając tym samym bezpieczeństwo w regionie – poinformowały służby prasowe Royal Navy.
Celem ćwiczenia – o kryptonimie Open Spirit – jest oczyszczenie Morza Bałtyckiego z min morskich, torped i innych pozostałości materiałów wybuchowych z obu wojen światowych i zimnej wojny.
Podczas tych konfliktów Bałtyk był miejscem ciężkich walk i był mocno zaminowany. Na dnie akwenu zalega również amunicja innego rodzaju, pozostała m.in. po bombardowania z powietrza czy ostrzale morskim.
Niebezpieczna amunicja jest poszukiwana przy pomocy najnowocześniejszych autonomicznych pojazdów podwodnych — robotów podwodnych wyposażonych w najnowsze czujniki, które tworzą obrazy podwodnych obiektów.
Ćwiczenia Open Spirit odbywają się od 1997 roku rotacyjnie między Estonią, Łotwą i Litwą.
Fot.: PAP/zdjęcie ilustracyjne