Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Nurkowie Royal Navy pomagają oczyścić Bałtyk z niewybuchów

Nurkowie Królewskiej Marynarki Wojennej pomagają oczyścić ważne szlaki żeglugowe na Morzu Bałtyckim, wydobywając niewybuchy i torpedy w ramach misji bezpieczeństwa NATO.

Wyspecjalizowani nurkowie biorą udział w międzynarodowych ćwiczeniach usuwania amunicji wybuchowej (EOD), których gospodarzem jest Łotwa, ściśle współpracując zarówno z gospodarzami oraz zespołami ekspertów z Estonii, Litwy, Niemiec, Belgii, Kanady i USA.

Po dwóch dniach ćwiczeń jednostka Delta Squadron z Diving and Threat Exploitation Group bezpiecznie odzyskała dwie miny naziemne i jedną torpedę, zwiększając tym samym bezpieczeństwo w regionie – poinformowały służby prasowe Royal Navy.

Celem ćwiczenia – o kryptonimie Open Spirit – jest oczyszczenie Morza Bałtyckiego z min morskich, torped i innych pozostałości materiałów wybuchowych z obu wojen światowych i zimnej wojny.

Podczas tych konfliktów Bałtyk był miejscem ciężkich walk i był mocno zaminowany. Na dnie akwenu zalega również amunicja innego rodzaju, pozostała m.in. po bombardowania z powietrza czy ostrzale morskim.

Niebezpieczna amunicja jest poszukiwana przy pomocy najnowocześniejszych autonomicznych pojazdów podwodnych — robotów podwodnych wyposażonych w najnowsze czujniki, które tworzą obrazy podwodnych obiektów.

Ćwiczenia Open Spirit odbywają się od 1997 roku rotacyjnie między Estonią, Łotwą i Litwą.

Fot.: PAP/zdjęcie ilustracyjne

Zobacz podobne

Wybuch Nord Stream 2 nie uszkodził kabla energetycznego Szwecja-Polska. Wykonano testy

KM

W Wilhelmshaven zakończono budowę infrastruktury dla pływającego terminalu LNG

BS

Hiszpański CATIZ proponowany dla Miecznika

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie