Polski Portal Morski
Odwierty Poszukiwawcze PGNIG
Aktualności Bezpieczeństwo

PKN Orlen chce wydobywać jeszcze więcej gazu

W obliczu potencjalnych kryzysów energetycznych na znaczeniu zyskiwać będzie wydobycie własnego gazu ziemnego. Potrzebne będą również dodatkowe środki na rozbudowę niezbędnej do tego infrastruktury. Przed polskimi firmami, z Grupą Orlen na czele, stoją ogromne wyzwania, jednak stawką jest poprawa bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz sukces transformacji energetycznej.

Podczas 26. Konferencji Gazterm, która odbyła się w Międzyzdrojach, większość dyskusji poświęcona była strategiom i metodom ciągłego zwiększania bezpieczeństwa energetycznego Polski. Panel pt. „Znaczenie wydobycia własnego i rozwoju infrastruktury dla gazu w kontekście wyzwań dla bezpieczeństwa i transformacji energetycznej”, przyniósł konkretne informacje i rozwiązania w tej materii.

„Wydobycie własne, szczególnie krajowe, to najlepsze rozwiązanie. Wzmacnia nasz rynek energetyczny, jest najbezpieczniejsze i optymalne pod względem kosztów. Dlatego Grupa Orlen stawia na zwiększanie pozyskiwania gazu w Polsce” – przyznał Robert Perkowski, członek zarządu PKN ORLEN SA ds. wydobycia.

PKN Orlen zamierza osiągnąć roczne wydobycie krajowe gazu do 4 mld m3 i utrzymać ten poziom w dłuższym okresie. Ogółem, łącznie z wydobyciem paliwa w Norwegii i na innych rynkach, w perspektywie roku 2030, ilość pozyskiwanego surowca osiągnie poziom nawet 12 mld m3 rocznie.

„Rok 2022 był rekordowy, jeśli chodzi o wydobycie gazu. W Norwegii pozyskaliśmy ponad 3 mld m3, a prawie 4 mld m3 w kraju. W porównaniu do 2021 roku, na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, podwoiliśmy nasze zdolności w zakresie wydobycia gazu. Podobnie było w 2021 w odniesieniu do 2020 roku. W ciągu dwóch lat nasze wydobycie w Norwegii wzrosło ponad sześciokrotnie, z ok. 0,5 mld m3 do ponad 3 mld m3 gazu ziemnego” – oświadczył prezes Perkowski.

Jednocześnie wydobywcze spółki z Grupy Orlen przekazały polskim samorządom ok. 140 mln zł z tytułu samych opłat za możliwość wydobywania cennego surowca.

„Nie jesteśmy krajem szczególnie bogatym w złoża paliw kopalnych. Nasi inżynierowie nauczyli się doskonale wykorzystywać nawet najmniejsze zasoby i osiągać rentowność z ich eksploatacji” – dodał członek zarządu PKN ORLEN SA ds. wydobycia.

Uczestnicy panelu w Międzyzdrojach przypomnieli o pozytywnych zmianach regulacyjnych, sprzyjających wszystkim odbiorcom „niebieskiego paliwa”— zarówno klientom biznesowym, jak i indywidualnym.

„W sferze regulacyjnej w sprawie gazu wykonano w ubiegłym roku znacznie więcej niż w poprzednich wielu latach. To dobry prognostyk, zwłaszcza w obliczu wciąż trwającego napięcia w globalnym systemie energetycznym” – zauważył Piotr Kuś, dyrektor generalny Europejskiej Sieci Operatorów Systemów Przesyłowych Gazu (ENTSOG).

Również przedstawiciele sektora finansowego bardzo pozytywnie oceniali potencjał polskiego sektora gazowego.

„Banki patrzą na tę gałąź gospodarki jako doskonale funkcjonującą. Ta branża ma się bardzo dobrze, a w szczególności firmy, które stawiają na własne wydobycie” – powiedział Jerzy Kwieciński, wiceprezes zarządu Banku Pekao SA.

źródło PAP/ fot. PGNiG

Zobacz podobne

Węgiel z importu płynie i będzie płynął

KM

Rząd przyjął nowelizację ustaw dot. kwalifikacji marynarzy śródlądowych

KM

Grupa Orlen wypracowała w I kwartale br. 2,8 mld zł zysku netto

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie