Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ministerstwo Technologie

A. Moskwa o projekcie elektrowni atomowej: w tym tygodniu dołączy kolejny amerykański podmiot

W tym tygodniu dołączy kolejny partner, kolejny podmiot amerykański w projekcie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce – będzie to wykonawca – poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Radiu RMF24. W tym roku będzie umowa na usługi inżynieryjne, prace projektowe – dodała.

Szefowa resortu klimatu i środowiska odpowiadając na pytanie w RMF24, jak się układają nasze relacje z Amerykanami i budowanie elektrowni atomowej, powiedziała: „Już w tym tygodniu, w czwartek dołączy kolejny partner, kolejny podmiot amerykański – będzie to wykonawca”.

„Analizowaliśmy liczne projekty, gdzie były opóźnienia, czy jakieś problemy z realizacją. W wielu tych miejscach problemem było to, że wykonawca dołączył zbyt późno, na etapie np. budowy. Ważne, żeby wykonawca był jak najwcześniej w procesie, żeby uczestniczył w procesie projektowania, tak żeby uniknąć potem, czy błędów, czy roszczeń” – powiedziała. Dodała, że więcej szczegółów będzie podane w czwartek na konferencji prasowej.

„W tym roku jeszcze duża umowa na usługi inżynieryjne, na prace projektowe, bardzo ważny etap” – dodała.

Jak zaznaczyła, nie ma wątpliwości, że atom jest źródłem stabilnym i nieemitującym. „Źródło, które nie jest zależne w dużym stopniu od zewnętrznych surowców – tylko 7 proc. kosztów całości funkcjonowania i wyprodukowania energii to jest paliwo zewnętrzne. Zupełne inaczej niż przy elektrowniach węglowych, czy gazowych, co daje nam dużą stabilność” – powiedziała minister Anna Moskwa.

„Wczoraj zamknęliśmy już przedostatnią rundę rozmów środowiskowych z przedostatnim partnerem. To są Duńczycy. Przed nami już tylko Austria. Zamknęliśmy też rozmowy z Niemcami, ze wszystkimi innymi zainteresowanymi, co pozwala optymistycznie patrzeć na dalsze etapy wydawania decyzji środowiskowej” – powiedziała.

Dla pierwszej lokalizacji pod elektrownię jądrową rząd wybrał technologię Westinghouse (AP1000). Zgodnie z wnioskiem o decyzję środowiskową w lokalizacji na Pomorzu miałyby powstać trzy reaktory AP1000. Według Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PEJ) pierwszy blok miałby ruszyć w 2033 r. Elektrownia ma powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, a alternatywą jest Żarnowiec.

Źródło/ PAP/ Fot. pixabay.com

Zobacz podobne

Pomorskie/ Krabik amerykański miał pojawić się na plaży w Ustce

JJ

Rybacy na 50 kutrach protestowali przeciwko turbinom wiatrowym

JJ

Jak przebiegają prace nad nowym dokiem w stoczni „Wulkan”?

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie