Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ministerstwo Technologie

A. Moskwa o projekcie elektrowni atomowej: w tym tygodniu dołączy kolejny amerykański podmiot

W tym tygodniu dołączy kolejny partner, kolejny podmiot amerykański w projekcie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce – będzie to wykonawca – poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Radiu RMF24. W tym roku będzie umowa na usługi inżynieryjne, prace projektowe – dodała.

Szefowa resortu klimatu i środowiska odpowiadając na pytanie w RMF24, jak się układają nasze relacje z Amerykanami i budowanie elektrowni atomowej, powiedziała: „Już w tym tygodniu, w czwartek dołączy kolejny partner, kolejny podmiot amerykański – będzie to wykonawca”.

„Analizowaliśmy liczne projekty, gdzie były opóźnienia, czy jakieś problemy z realizacją. W wielu tych miejscach problemem było to, że wykonawca dołączył zbyt późno, na etapie np. budowy. Ważne, żeby wykonawca był jak najwcześniej w procesie, żeby uczestniczył w procesie projektowania, tak żeby uniknąć potem, czy błędów, czy roszczeń” – powiedziała. Dodała, że więcej szczegółów będzie podane w czwartek na konferencji prasowej.

„W tym roku jeszcze duża umowa na usługi inżynieryjne, na prace projektowe, bardzo ważny etap” – dodała.

Jak zaznaczyła, nie ma wątpliwości, że atom jest źródłem stabilnym i nieemitującym. „Źródło, które nie jest zależne w dużym stopniu od zewnętrznych surowców – tylko 7 proc. kosztów całości funkcjonowania i wyprodukowania energii to jest paliwo zewnętrzne. Zupełne inaczej niż przy elektrowniach węglowych, czy gazowych, co daje nam dużą stabilność” – powiedziała minister Anna Moskwa.

„Wczoraj zamknęliśmy już przedostatnią rundę rozmów środowiskowych z przedostatnim partnerem. To są Duńczycy. Przed nami już tylko Austria. Zamknęliśmy też rozmowy z Niemcami, ze wszystkimi innymi zainteresowanymi, co pozwala optymistycznie patrzeć na dalsze etapy wydawania decyzji środowiskowej” – powiedziała.

Dla pierwszej lokalizacji pod elektrownię jądrową rząd wybrał technologię Westinghouse (AP1000). Zgodnie z wnioskiem o decyzję środowiskową w lokalizacji na Pomorzu miałyby powstać trzy reaktory AP1000. Według Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PEJ) pierwszy blok miałby ruszyć w 2033 r. Elektrownia ma powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, a alternatywą jest Żarnowiec.

Źródło/ PAP/ Fot. pixabay.com

Zobacz podobne

Modernizacja śluz Nowa Wieś oraz Sławięcice zakończona

AB

Oddaliśmy hołd żołnierzom Wojska Polskiego

KM

Szczecińska reprezentacja w The Tall Ships Races

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie