Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ważne

Budowa pierwszej polskiej fregaty jeszcze w tym roku. Agencja Uzbrojenia zakończyła szczegółowe rozmowy dot. programu Miecznik

W swoich mediach społecznościowych Polska Agencja Uzbrojenia podała, że zakończyła rozmowy z PGZ, która wchodzi w skład konsorcjum PGZ-MIECZNIK w sprawie budowy fregat dla Polski.

Zakończono rozmowy dot. uruchomienia części wykonawczej kontraktu w programie Miecznik. W tym roku rozpocznie się budowa pierwszego okrętu. Jak podaje Krzysztof Płatek – rzecznik Polskiej Agencji Uzbrojenia Już niebawem nastąpi aneksowanie umowy, wtedy zostaną przekazane szczegółowe informacje.

Platformy okrętowe fregat Miecznik będą gotowe do 2031 r.; gdy pierwszy z okrętów, gotowy w 2028 r., przejdzie testy systemu walki, pozostałe dwa zostaną w ten system doposażone; przewiduje to planowany aneks do umowy – powiedział szef Agencji Uzbrojenia gen. Artur Kuptel.

W środę posłowie na posiedzeniu sejmowej podkomisji do spraw polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP wysłuchali informacji na temat stanu realizacji i zaawansowania procesu pozyskania wielozadaniowych fregat dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu MIECZNIK.

Gen. Kuptel wskazał, że pozyskiwane nowe okręty mają zastąpić obecnie służące w polskiej marynarce dwie fregaty typu Oliver Hazard Perry – ORP. Gen. K. Pułaski oraz ORP Gen. T. Kościuszko, które powstały pod koniec lat 70. dla marynarki amerykańskiej, a na początku XXI wieku zostały przekazane Polsce.

„Budowa trzech nowych fregat zwiększy możliwość obrony i ochrony w powietrzu, na wodzie i pod wodą, polskich interesów w rejonie Bałtyku” – podkreślił, wskazując, że chodzi m.in. o ochronę infrastruktury krytycznej – portów, morskich farm wiatrowych czy gazociągów.

Dodał, że wprowadzenie fregat Miecznik pozwoli także na zwiększenie zaangażowania MW na innych akwenach i pozwoli m.in. lepiej wypełniać zobowiązania sojusznicze w ramach NATO.

Szef AU wskazał na zmianę planowanych terminów wejścia nowych okrętów do służby. Jak przypomniał, według pierwotnych założeń pierwszy okręt miał zostać zbudowany do 2028 r., drugi do 2033 r., trzeci nie później niż do 2034 r.. Dodał, że podpisana w 2021 roku umowa miała szacowaną wartość ok. 8 mld zł.

Generał powiedział, że w wyniku zakończonych już negocjacji z wykonawcą do umowy powstaje aneks, zmieniający plany rozwoju i budowy fregat; ma on zostać podpisany w najbliższych dniach lub tygodniach. „Wskutek planowanego aneksu zostaną wprowadzone następujące zmiany: terminy dostaw platform okrętowych będą następujące – pierwszy okręt w końcu 2028 roku, drugi w 2030 r., trzeci okręt – 2031 r.” – powiedział.

Jak tłumaczył, pierwszy z okrętów zostanie wyposażony w planowany zintegrowany system walki i będzie podlegał badaniom kwalifikacyjnym, pozostałe dwa zostaną doposażone w ten system po pozytywnym zakończeniu testów pierwszego okrętu. Szef Agencji Uzbrojenia przyznał, że spodziewany jest wzrost wartości umowy; jak zaznaczył, wynika to z ogólnych trudności gospodarczych – zakłóceń łańcuchów dostaw po pandemii COVID-19 czy wzrostu inflacji.

Paweł Sobczyk z MAP przypomniał, że fregaty powstaną w ramach konsorcjum, które tworzy Polska Grupa Zbrojeniowa, a także PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. oraz spółka Remontowa Shipbuilding S.A.. Partnerami zagranicznymi są: brytyjskie koncerny Babcock, Thales UK oraz MBDA UK.

Powiedział również, że niemal 140-metrowe fregaty będą wyposażone m.in. w systemy przeciwlotnicze, przeciwrakietowe, systemy rażenia woda-woda, woda-ziemia, a także torpedy do zwalczania okrętów podwodnych. Fregaty zostaną wyposażone m.in. w przeciwlotnicze pociski CAMM produkowane przez MDBA, które wykorzystywanie są również w ramach rozwijanego w polskim wojsku systemu przeciwlotniczego Narew. Napęd w układzie CODAD będzie się składał z czterech silników diesla. Pozwoli on na osiągnięcie prędkości maksymalnej ok. 28 węzłów i zasięgu ponad 6 000 NM przy prędkości 18 węzłów. Autonomiczność określono na 30 dni.

Zgodnie z harmonogramem budowa pierwszego z okrętów ma się rozpocząć w sierpniu 2023 roku. 

źródło Polska Agencja Uzbrojenia; PAP / Fot. Babcock International

Zobacz podobne

Okręt szkolny Marynarki Wojennej zacumował w Szczecinie

KM

KCNA: udany test pocisku wystrzeliwanego z okrętu podwodnego

BS

Zabytki z toru wodnego Szczecin – Świnoujście na Nowym Świecie

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie