Polski Portal Morski
Aktualności Żegluga

Zepchnięto z mielizny statek, który na krótko zablokował Kanał Sueski

Holowniki sprowadziły na tor wodny 190-metrowy masowiec Xin Hai Tong 23, który w czwartek rano osiadł na mieliźnie w Kanale Sueskim na krótko blokując ruch przez ten szlak – poinformowała administracja kanału. Zapewniono, że żegluga przez Kanał Sueski zostanie niebawem wznowiona.

Pływający pod banderą Hongkongu statek osiadł na mieliźnie przy południowym wejściu do kanału w czwartek nad ranem. Jednostka została zepchnięta z płycizny o godz. 7.40 (godz. 6.40 w Polsce), regularny ruch ma być wznowiony o godz. 9.30 (godz. 8.30 w Polsce) – przekazał operator żeglugowy Leth Agencies.

Przyczyną wypadku była awaria silnika masowca, a proces sprowadzania go na tor wodny przedłużył się następnie z powodu niesprawności jego wyciągarki – podała administracja kanału.

Z powodu incydentu zakłóceniu uległo przejście przez kanał co najmniej dwóch konwojów, kierujących się z południa na północ.

Kanał Sueski jest jednym z najbardziej ruchliwych szlaków morskich świata. W marcu 2021 roku kontenerowiec Ever Given osiadł na mieliźnie, blokując żeglugę w kanale na sześć dni i powodując poważne zakłócenia w światowym handlu morskim.

źródło PAP/ fot.AP/SUEZ CANAL AUTHORITY

Zobacz podobne

Wiceprezes PGNiG: Gazu Polsce nie zabraknie

KM

Świerczyński: realizacja programu Orka – przywrócenie zdolności niezbędnych na współczesnym polu walki

BS

Szybkie łodzie motorowe na Łasztowni w Szczecinie

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie