Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Podniesienie wiechy na budowie centrum sportu i rekreacji Uniwersytety Morskiego w Gdyni

Na powstającym na terenie kampusu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni Centrum Sportu i Rekreacji zawisła tradycyjna wiecha symbolizująca wybudowanie najwyższego punktu obiektu. 

Budowa rozpoczęła w połowie 2022 roku i przebiega bez przeszkód. „Prace realizowane są w formule „buduj” i prowadzone są zgodnie z harmonogramem. Planujemy zakończyć budowę w terminie oczekiwanym przez inwestora tj. do końca czerwca 2024 roku” – mówi Paweł Pijar – Dyrektor Kontraktu Budimex, głównego wykonawcy inwestycji.

Zaawansowanie prac jest na poziomie 40%. Wykonana została cała konstrukcja budynku, zakończony jest stan surowy.

Wybudowanie Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni to niezwykle ważne i priorytetowe zadanie dla Uczelni, która odpowiada za kształcenie kadry morskiej” – podkreśla JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit.  „Z uwagi na fatalny stan techniczny stara hala sportowa została wyburzona, a studenci realizują program wychowania fizycznego w wynajmowanych obiektach sportowych gdyńskich szkół. Prawdopodobnie jesteśmy jedyną uczelnią, która nie posiada hali sportowej z prawdziwego zdarzenia. Już niedługo będziemy mogli powiedzieć, że nie tylko mamy halę, ale jest ona najpiękniejsza i najnowocześniejsza, przynajmniej w Trójmieście. Po zakończeniu tej inwestycji będziemy się przymierzać do budowy domu studenckiego w sąsiedztwie Centrum Sportu i Rekreacji – dodał Rektor UMG.

Zakończone zostały roboty żelbetowe, aktualnie trwają prace murarskie. Na dachu ułożono blachę trapezową wraz z izolacją termiczną, w hali garażowej wełną mineralną docieplony został strop, rozpoczęto montaż stolarki okiennej i fasady od strony ulicy Grabowo. Trwają prace związane z wykonaniem elewacji, roboty tynkarskie na poziomie hali garażowej i parteru budynku, wykonywana jest instalacja elektryczna i teletechniczna oraz instalacja sanitarna. Do końca września planowane jest wykonanie całej elewacji budynku i rozpoczęcie robót zewnętrznych drogowych.

Obiekt jest wymagający pod kątem inżynierskim, m.in. w zakresie konstrukcji zadaszenia. W trakcie prac zamontowano 11 sztuk dźwigarów prefabrykowanych sprężonych o długości 30 m. każdy i wysokości 150 cm oraz masie montażowej 35 ton. Końcowym etapem robót był montaż 7 sztuk prefabrykowanych paneli attykowych o wymiarach 6×2 m i masie 10,2 tony.

„Do zabudowania takiej konstrukcji potrzebny był dobór specjalnego dźwigu, który posiada udźwig na poziomie 38 ton w promieniu 36 metrów. W ten oto sposób, w odległości 4 metrów od podpiwniczonego budynku, stanął generujący około 1600 kN nacisku na stopę Liebherr LTM-1650-8.1 – żuraw samojezdny o udźwigu maksymalnym 700 ton – podkreśla Paweł Pijar.

„Cały obiekt zaprojektowany jest tak, aby jak najlepiej odpowiadał naszym potrzebom. Halę sportową będzie można w miarę potrzeb dostosować do różnych zajęć sportowych czy rekreacyjnych, np. szybko podzielić na trzy niezależne boiska do siatkówki, z których każde spełnia wymogi FIVB. Jeśli dodamy do tego ściankę wspinaczkową, strefę fitness, saunę, to widać, że dzięki temu obiektowi będziemy mogli znacznie poszerzyć i uatrakcyjnić ofertę zajęć sportowych i rekreacyjnych dla naszych studentów i pracowników – zauważa dr Andrzej Lachowicz, dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji UMG.

Inwestycja dofinansowana została z budżetu państwa, w postaci dotacji celowej Ministerstwa Infrastruktury oraz środków własnych Uczelni. Koszt inwestycji wynosi ok. 54 mln. zł.


W skład Centrum Sportu UMG wchodzić będą m.in.:

 • pełnowymiarowa hala sportowa ze ścianką wspinaczkową,
 • 8 szatni z pełnym zapleczem sanitarnym,
 • szatnia dla sędziów i pracowników z zapleczem sanitarnym,
 • pokoje dla trenerów,
 • przestrzeń usługowa,
 • pokoje gościnne dla sportowców, sztabu szkoleniowego z aneksami kuchennymi i łazienkami dla 40os.,
 • widownia dla 130 osób,
 • zaplecze sanitarne dla widzów,
 • strefa fitness i siłownia,
 • sauna,
 • przestrzenie biurowe, sala konferencyjna, przestrzeń techniczna,
 • parking podziemny na 49 miejsc

Najważniejsze liczby:

 • Powierzchnia zabudowy: 2199,59 m2
 • Kubatura: 38 460,21 m3
 • Powierzchnia całkowita: 6 983 m2
 • Wysokość budynku: 11,9 m
 • Liczba kondygnacji nadziemnych: 4
 • Liczba kondygnacji podziemnych: 1

źródło / fot. UMG

Zobacz podobne

Tunel w Świnoujściu. Kolejne wieści z budowy.

BS

W Gdańsku powstanie fabryka wież dla morskiej energetyki wiatrowej

KM

Nowy dowódca 43. Bazy Lotnictwa Morskiego

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie