Polski Portal Morski
Aktualności

Polskie śledztwo nie potwierdza rewelacji z Niemiec ws. sabotażu gazociągu Nord Stream

Polskie śledztwo nie potwierdza rewelacji z Niemiec o udziale załogi jachtu „Andromeda” i firmy należącej do Ukraińców w sabotażu gazociągu Nord Stream – podała w piątek „Rzeczpospolita”.

Jak przypomniano w piątkowym wydaniu „Rz”, „cztery państwa, w tym Polska, prowadzą własne postępowania, by ustalić sabotażystów, którzy we wrześniu 2022 r. wysadzili obie nitki gazociągu Nord Stream. Ostatnio media w Niemczech ujawniły, że wiodący trop niemieckich śledczych prowadzi przez Polskę do Ukrainy”.

„Zamachowcy posługujący się fałszywymi paszportami mieli wynająć jacht +Andromeda+ opłacony przez spółkę Feeria Lwowa z siedzibą w Warszawie, której udziałowcami są obywatele Ukrainy. Na stole w kajucie +Andromedy+ śledczy znaleźli ślady materiałów wybuchowych, a spółka wygląda na +słup+” – podała w piątek „Rzeczpospolita”, powołując się na media.

„Oba wątki były sprawdzane i zdecydowanie nie są wiodące” – powiedziała „Rz” osoba znająca polskie śledztwo. Jak podała gazeta, człowiek ten „wskazuje, że osoby na jachcie zupełnie nie wyglądały na profesjonalistów, którzy mogliby wykonać takie zadanie. – Balowali, głośno się zachowywali”. „Żaden profesjonalista tak ostentacyjnie nie zwracałby na siebie uwagi” – dodał rozmówca dziennika.

Jak dowiedziała się „Rz”, „polska prokuratura i ABW ustaliły, że w rejonie wybuchu pływało kilkanaście jednostek rosyjskich przystosowanych do operacji podwodnych. Niektóre wyłączały transpondery, czyli urządzenia, które nadają sygnał i lokalizują statek na wodzie”.

źródło PAP/ fot. Shutterstock

Zobacz podobne

Do marca rząd ma przyjąć program kompleksowego zagospodarowania Dolnej Wisły

KM

Cztery grupy rybackie dostały prestiżowy certyfikat MSC dla połowu ryb płaskich na Bałtyku

JJ

Szybka wycieczka po tunelu

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie