Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV Ważne

Tunel gotowy na otwarcie. Zobaczcie sami !

Tunel pod Świną zostanie otwarty przed wakacjami, w czerwcu kierowcy będą mogli już z niego korzystać – zapewnił w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Aktualnie trwają ostatnie testy. Testowane były zraszacze oraz wentylacja, zotało już przygotowane oznakowanie.

Przeprawa ma połączyć wyspę Wolin z wyspą Uznam oraz zakończyć problemy komunikacyjne mieszkańców Świnoujścia.

Pod koniec kwietnia zastępczyni prezydenta Świnoujścia Barbara Michalska przekazała, że zgodnie z zapewnieniami wykonawcy inwestycji tunel pod Świną zostanie udostępniony w połowie czerwca.

„Potwierdzam, tunel zostanie otwarty przed wakacjami. W czerwcu kierowcy będą mogli z niego korzystać. Nowa przeprawa jest istotna tak z punktu widzenia mieszkańców Świnoujścia, jak i turystów” – powiedział Gróbarczyk.

O możliwości otwarcia tunelu pod Świną przed wakacjami mówił też w rozmowie z PAP p.o. generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad Tomasz Żuchowski.

„Odbiory trwają, jesteśmy tam inwestorem zastępczym, robimy wszystko, żeby do otwarcia mogło dojść do wakacji” – powiedział Żuchowski zapytany przez PAP, kiedy tunel pod Świną mógłby zostać oddany do użytku kierowcom.

Jak w ubiegłym tygodniu informował rzecznik prasowy prezydenta Świnoujścia Jarosław Jaz, pozwolenie na użytkowanie tunelu pod Świną, które umożliwi jego otwarcie, ma zostać wydane 20 czerwca br.

Droga między wyspami Wolin i Uznam będzie mieć długość ok. 3,2 km. Część wydrążona maszyną TBM ma 1484 m.

Przeprawa pod cieśniną Świny połączy wyspę Wolin z wyspą Uznam, na której znajdują się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska, a tym samym zakończyć problemy komunikacyjne mieszkańców Świnoujścia i turystów. Aby przedostać się na wyspę Uznam należy obecnie skorzystać z przeprawy promowej, co często wiąże się z długim oczekiwaniem.

Inwestorem jest Świnoujście, a inwestorem zastępczym – szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Wykonawcą jest konsorcjum firm PORR/Gülermak. Koszt budowy to ponad 900 mln zł, z czego prawie 775,7 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Pozostałą część Świnoujście dokłada z własnego budżetu.

źródło PAP, UM Świnoujście/ fot. GDDKiA/ mat. filmowy Urząd Miasta Świnoujscie

Zobacz podobne

Chór Politechniki Morskiej obsypany nagrodami

PL

PKN Orlen wybrał doradcę finansowego dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

KM

Zmiany w planie budowy zbiornika wodnego na rzece Prądnik

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie