Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV Ważne

Tunel gotowy na otwarcie. Zobaczcie sami !

Tunel pod Świną zostanie otwarty przed wakacjami, w czerwcu kierowcy będą mogli już z niego korzystać – zapewnił w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Aktualnie trwają ostatnie testy. Testowane były zraszacze oraz wentylacja, zotało już przygotowane oznakowanie.

Przeprawa ma połączyć wyspę Wolin z wyspą Uznam oraz zakończyć problemy komunikacyjne mieszkańców Świnoujścia.

Pod koniec kwietnia zastępczyni prezydenta Świnoujścia Barbara Michalska przekazała, że zgodnie z zapewnieniami wykonawcy inwestycji tunel pod Świną zostanie udostępniony w połowie czerwca.

„Potwierdzam, tunel zostanie otwarty przed wakacjami. W czerwcu kierowcy będą mogli z niego korzystać. Nowa przeprawa jest istotna tak z punktu widzenia mieszkańców Świnoujścia, jak i turystów” – powiedział Gróbarczyk.

O możliwości otwarcia tunelu pod Świną przed wakacjami mówił też w rozmowie z PAP p.o. generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad Tomasz Żuchowski.

„Odbiory trwają, jesteśmy tam inwestorem zastępczym, robimy wszystko, żeby do otwarcia mogło dojść do wakacji” – powiedział Żuchowski zapytany przez PAP, kiedy tunel pod Świną mógłby zostać oddany do użytku kierowcom.

Jak w ubiegłym tygodniu informował rzecznik prasowy prezydenta Świnoujścia Jarosław Jaz, pozwolenie na użytkowanie tunelu pod Świną, które umożliwi jego otwarcie, ma zostać wydane 20 czerwca br.

Droga między wyspami Wolin i Uznam będzie mieć długość ok. 3,2 km. Część wydrążona maszyną TBM ma 1484 m.

Przeprawa pod cieśniną Świny połączy wyspę Wolin z wyspą Uznam, na której znajdują się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska, a tym samym zakończyć problemy komunikacyjne mieszkańców Świnoujścia i turystów. Aby przedostać się na wyspę Uznam należy obecnie skorzystać z przeprawy promowej, co często wiąże się z długim oczekiwaniem.

Inwestorem jest Świnoujście, a inwestorem zastępczym – szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Wykonawcą jest konsorcjum firm PORR/Gülermak. Koszt budowy to ponad 900 mln zł, z czego prawie 775,7 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Pozostałą część Świnoujście dokłada z własnego budżetu.

źródło PAP, UM Świnoujście/ fot. GDDKiA/ mat. filmowy Urząd Miasta Świnoujscie

Zobacz podobne

Żegluga Gdańska planuje rejsy na przekop Mierzei Wiślanej

KM

Drugie życie najdłuższej flagi biało-czerwonej z Międzyzdrojów

PL

85 lat temu zginął gen. Gustaw Orlicz-Dreszer

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie