Polski Portal Morski
Aktualności

W. Brytania. Pierwszy kwartalny spadek liczby nielegalnych imigrantów przybywających przez kanał La Manche

3793 nielegalnych imigrantów przedostało się w pierwszych trzech miesiącach tego roku do Wielkiej Brytanii, co jest spadkiem o 20 proc wobec analogicznego okresu zeszłego roku – podało w czwartek brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Jest to pierwszy przypadek, od kiedy w 2018 roku zaczął się masowy napływ nielegalnych imigrantów przez kanał La Manche, by w danym kwartale bilans przybyłych w ten sposób był niższy niż rok wcześniej. Zmniejszyła się też liczba łodzi – od stycznia do marca tego roku włącznie było ich 91, podczas gdy rok wcześniej 147.

W szczególności zwraca uwagę niemal całkowite ustanie napływu tą drogą obywateli Albanii, którzy w zeszłym roku byli najliczniejszą grupą narodowościową. W całym 2022 r. przez kanał La Manche przepłynęło 12 301 Albańczyków, co stanowiło 28 proc. wszystkich, którzy w ten sposób przedostali się do Wielkiej Brytanii (w trzecim kwartale zeszłego roku ich odsetek wynosił nawet 45 proc.). Tymczasem w pierwszych trzech miesiącach tego roku odnotowano zaledwie 28 osób tej narodowości.

Ustanie napływu Albańczyków jest związane z zawartą w zeszłym roku umową między rządami obu krajów w sprawie odsyłania nielegalnych imigrantów i współpracy między policjami w zapobieganiu ich napływowi. Brytyjski rząd podkreśla, że skoro Albania jest krajem demokratycznym i prowadzi negocjacje w sprawie wejścia do Unii Europejskiej, nie ma podstaw, by jej obywatelom przyznawać azyl, a przybywający przez kanał La Manche są po prostu imigrantami ekonomicznymi wykorzystywanymi przez gangi zajmujące się przerzutem ludzi.

Choć z racji niesprzyjających warunków pogodowych na kanale La Manche w każdym roku w pierwszym kwartale liczba nielegalnych imigrantów jest najniższa, to spadek w porównaniu z zeszłym rokiem jest wstępnym sygnałem, iż podejmowane działania w celu ich zatrzymania mogą przynosić efekty.

Od kiedy w 2018 r. rozpoczął się napływ, bilanse z roku na rok rosną w zawrotnym tempie – w 2018 r. przybyło w ten sposób 299 osób, w 2019 r. – 1843, w 2020 r. – 8466, w 2021 r. – 28 516, zaś w 2022 r. – 45 755 osób.

Brytyjski premier Rishi Sunak zadeklarował, że zatrzymanie łodzi z migrantami jest jednym z jego pięciu priorytetów na ten rok. Jak się uważa, jest to warunek niezbędny, by mógł w ogóle myśleć o wygranej w następnych wyborach do Izby Gmin. W ostatnich tygodniach temat nielegalnej imigracji został jednak przyćmiony przez rosnącą szybko legalną imigrację, której skala jest znacznie większa. W czwartek brytyjski urząd statystyczny podał, że w ubiegłym roku saldo migracji, czyli różnica między liczbą osób, które przyjechały na pobyt długoterminowy, a tymi, które wyjechały, wyniosła 606 tys., co jest rekordowym poziomem od zakończenia II wojny światowej.

Źródło/PAP/fot.polskieradio24.pl

Zobacz podobne

PGNiG intensyfikuje odbiór LNG w Świnoujściu

KM

Nowa obrotnica w Porcie Gdynia i relokacja suchego doku

BS

Wody Polskie: zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej Krosna Odrzańskiego

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie