Polski Portal Morski
Aktualności Stocznie

PGZ Stocznia Wojenna zacieśnia współpracę z kanadyjskim liderem rozwiązań dla marynarek wojennych

26 maja 2023 r. miała miejsce wizyta Ambasador Kanady w Polsce, Pani Cathrine Godin, w PGZ Stoczni Wojennej. Wizyta związana była ze współpracą pomiędzy polskim i kanadyjskim sektorem zbrojeniowym. Przykładem takiej kooperacji są zainstalowane przez PGZ Stocznię Wojenną oraz kanadyjską firmę OSI Maritime Systems zintegrowane systemy nawigacyjne i taktyczne na niszczycielach min Kormoran II (ORP „Albatros” i ORP „Mewa”). Obydwie firmy zaprojektowały, wybudowały, dostarczyły i zainstalowały na obu okrętach systemy Zintegrowanego Mostka Nawigacyjnego i Nawigacji Taktycznej.

Wizyta Pani Ambasador Godin stała się również okazją do podpisania długoterminowego porozumienia partnerskiego pomiędzy polską stocznią i kanadyjskim dostawcą rozwiązań dla marynarki wojennej. Dzięki niemu PGZ SW będzie dysponowała jeszcze bardziej rozbudowanymi możliwościami instalowania,, uruchamiania, utrzymywania, konfiguracji, napraw, szkoleń załóg oraz przeprowadzania prób zdawczo-odbiorczych systemów Zintegrowanego Taktycznego Systemu Nawigacyjnego produkowanego przez OSI Maritime Systems, bazującego na systemie OSI ECPINS.

– PGZ Stocznia Wojenna konsekwentnie buduje swój potencjał i to nie tylko w zakresie infrastruktury i technologii, które posłużą nam do wybudowania fregat Miecznik – powiedział Paweł Lulewicz, prezes PGZ Stoczni Wojennej. – Współpraca z partnerami zagranicznymi, takimi jak Babcock, czy właśnie OSI Maritime Systems zwiększa nasze możliwości obsługi okrętów zarówno Marynarki Wojennej RP, jak i marynarek państw sojuszniczych. Transfer takich umiejętności i wiedzy ma dla nas zasadnicze znaczenie, w szczególności w kontekście Centrum Serwisowo – Logistycznego dla jednostek NATO, nad którego uruchomieniem Stocznia pracuje – dodał prezes Lulewicz.

– O ile regularnie czytamy o szkoleniu polskich żołnierzy w ramach wspólnych ćwiczeń NATO w Kanadzie, to nie wszyscy wiedzą, że wzmacniamy siłę odstraszania Sojuszu także w ramach współpracy w domenie morskiej. Należąca do naszej Grupy PGZ Stocznia Wojenna od dłuższego czasu współpracuje z kanadyjskim partnerem firmą OSI Maritime. Dzisiejsze spotkanie z udziałem JE Ambasador to dobry moment, by dotychczasowa współpracę podsumować a jednocześnie biorąc pod uwagę jej dobre efekty dla obu stron, utrwalić i rozszerzyć – powiedział prezes zarządu PGZ S. A. Sebastian Chwałek.

PGZ SW i OSI Maritime Systems współpracują od 2018 r. w zakresie dostaw zintegrowanych systemów nawigacyjnych i taktycznych dla okrętów Marynarki Wojennej RP. Innym obszarem wspólnych działań jest transfer kompetencji w zakresie utrzymania systemów od zagranicznego producenta do krajowego przemysłu obronnego. PGZ SW jest obecnie autoryzowanym partnerem serwisowym OSI Maritime, dzięki czemu może samodzielnie serwisować i naprawiać systemy OSI przez cały okres ich użytkowania.

– – – – – – – – – – – – – – – –

PGZ Stocznia Wojenna jest najstarszą polską stocznią, która działa od 1922 roku. PGZ SW jest stocznią pierwszego wyboru dla Marynarki Wojennej RP i specjalizuje się w projektowaniu, remontach, przebudowach, modernizacji i budowie okrętów wojennych oraz jednostek dla innych służb mundurowych i państwowych. Stocznia ma unikalną lokalizację w bezpośrednim sąsiedztwie głównej bazy Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Dysponuje infrastrukturą i procedurami przystosowanymi do realizacji projektów wojskowych. Posiada również doświadczonych specjalistów z różnych dziedzin przemysłu okrętowego. PGZ Stocznia Wojenna  jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej i członkiem konsorcjum budującego trzy fregaty typu Miecznik, największego programu budowy okrętów w historii Marynarki Wojennej RP.

OSI Maritime Systems jest kanadyjskim producentem i dostawcą  zintegrowanych rozwiązań nawigacyjnych i taktycznych dla okrętów i jednostek bezpieczeństwa morskiego. Firma została założona w 1977 roku i wprowadziła na rynek pierwszy system elektronicznej mapy morskiej. Obecnie firma jest liderem w rozwoju systemów nawigacji zanurzonej dla okrętów podwodnych i systemów kontroli i dowodzenia dla małych jednostek. OSI Maritime Systems współpracuje z 24 marynarkami wojennymi, które łącznie dysponują ponad 600 okrętami wojennymi i podwodnymi wyposażonymi w systemy OSI.

źródło/ fot PGZ SW

Zobacz podobne

Załoga polskiego jachtu gotowa do The Ocean Race. Znamy pełny skład WindWhisper Racing Team.

PL

Nowoczesny terminal kontenerowy w Świnoujściu

MZ

Kolejne posiedzenie Państwowej Rady Gospodarki Wodnej

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie