Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Gdańsk/ NCBR podpisało Kartę Misji UE „Odbudowa oceanów i wód” do 2030 r.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zostało sygnatariuszem Karty Misji UE „Odbudowa oceanów i wód” do 2030 r. Dokument w imieniu NCBR podpisała dyrektor działu krajowego punktu kontaktowego Magdalena Bem-Andrzejewska i Marcin Sadowski z dyrekcji generalnej ds. gospodarki morskiej KE.

Uroczyste podpisanie dokumentu odbyło się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku w czwartek w trakcie Blue Economy Baltic Forum – dwudniowej imprezy, której celem jest wzmocnienie współpracy w regionie Morza Bałtyckiego.

Misja UE „Odbudowa oceanów i wód” wyznaczona na 2030 r. ma na celu ochronę i przywrócenie stanu oceanów i wód poprzez badania naukowe i innowacje, zaangażowanie obywateli i „niebieskie” inwestycje.

„Misja wspiera zaangażowanie i współpracę regionalną poprzez lokalne „latarnie morskie” w głównych dorzeczach mórz i rzek: Atlantyku i Arktyki, Morzu Śródziemnym, Bałtyku i Morzu Północnym oraz Dunaju i Morzu Czarnym. „Latarnie morskie” misji to miejsca pilotowania, demonstracji, rozwijania i wdrażania działań misji na morzach i dorzeczach UE” – informuje w przesłanym PAP komunikacie Agnieszka Ślifirska z dział komunikacji i marketingu strategicznego NCBR.

Karta Misji, której podpisanie nastąpiło w trakcie Blue Economy Baltic Forum wzywa do połączenia wysiłków na rzecz osiągnięcia trzech celów Misji „Odbudowa oceanów i wód” do 2030 r.: ochrony i odbudowy ekosystemów morskich i słodkowodnych oraz różnorodności biologicznej zgodnie z unijną strategią ochrony różnorodności biologicznej na okres 2030; zapobiegania zanieczyszczeniu oceanów, mórz i wód oraz eliminowanie ich zgodnie z planem działania UE „Zero zanieczyszczeń powietrza, wody i gleby” oraz sprawienie, by zrównoważona niebieska gospodarka była neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla i miała charakter obiegu zamkniętego.

KE zachęca kraje członkowskie, regiony i szerokie grono zainteresowanych stron do poparcia Karty Misji i zobowiązania się do działań, które przyczynią się do pomyślnej realizacji misji i jej „latarni morskich”.

Dodatkowo KE wspiera również budowę cyfrowego systemu wiedzy o oceanach i wodach oraz mobilizację i zaangażowanie społeczne. KE chce ustanowić proste, integracyjne i inspirujące ramy w celu zacieśnienia współpracy, dostosowania intencji do innych partnerów, mobilizacji zasobów i opracowania działań w celu osiągnięcia celów misji. Karta Misji jest niewiążąca i otwarta dla wszystkich zainteresowanych stron publicznych lub prywatnych.

Organizatorami Blue Economy Baltic Forum są: Krajowy Punkt Kontaktowy do programu Horyzont Europa działający w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Biuro NCBR w Brukseli oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Do współpracy zaproszono też krajowe punkty kontaktowe innych funduszy zarządzanych centralnie przez Komisję Europejską, które razem z KPK HE przedstawią możliwości finansowania projektów. „Dzięki harmonijnej współpracy z Branżowym Punktem Kontaktowym „Czysta i Inteligentna Mobilność”, Forum zostało wzbogacone o wydarzenie matchmakingowe w obszarze transportu wodnego” – informuje w przesłanym PAP komunikacie Agnieszka Ślifirska z dział komunikacji i marketingu strategicznego NCBR.

Źródło PAP fot. Pixabay

Zobacz podobne

Baltic Pipe będzie wypełniany w miarę potrzeb

KM

Dzieci z wizytą na okrętach

BS

Wąsik: mam nadzieję, że zachód nareszcie zrozumiał, że NS2 powinien zostać pustą, zardzewiałą rurą na dnie Bałtyku

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie