Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Gdańsk/ NCBR podpisało Kartę Misji UE „Odbudowa oceanów i wód” do 2030 r.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zostało sygnatariuszem Karty Misji UE „Odbudowa oceanów i wód” do 2030 r. Dokument w imieniu NCBR podpisała dyrektor działu krajowego punktu kontaktowego Magdalena Bem-Andrzejewska i Marcin Sadowski z dyrekcji generalnej ds. gospodarki morskiej KE.

Uroczyste podpisanie dokumentu odbyło się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku w czwartek w trakcie Blue Economy Baltic Forum – dwudniowej imprezy, której celem jest wzmocnienie współpracy w regionie Morza Bałtyckiego.

Misja UE „Odbudowa oceanów i wód” wyznaczona na 2030 r. ma na celu ochronę i przywrócenie stanu oceanów i wód poprzez badania naukowe i innowacje, zaangażowanie obywateli i „niebieskie” inwestycje.

„Misja wspiera zaangażowanie i współpracę regionalną poprzez lokalne „latarnie morskie” w głównych dorzeczach mórz i rzek: Atlantyku i Arktyki, Morzu Śródziemnym, Bałtyku i Morzu Północnym oraz Dunaju i Morzu Czarnym. „Latarnie morskie” misji to miejsca pilotowania, demonstracji, rozwijania i wdrażania działań misji na morzach i dorzeczach UE” – informuje w przesłanym PAP komunikacie Agnieszka Ślifirska z dział komunikacji i marketingu strategicznego NCBR.

Karta Misji, której podpisanie nastąpiło w trakcie Blue Economy Baltic Forum wzywa do połączenia wysiłków na rzecz osiągnięcia trzech celów Misji „Odbudowa oceanów i wód” do 2030 r.: ochrony i odbudowy ekosystemów morskich i słodkowodnych oraz różnorodności biologicznej zgodnie z unijną strategią ochrony różnorodności biologicznej na okres 2030; zapobiegania zanieczyszczeniu oceanów, mórz i wód oraz eliminowanie ich zgodnie z planem działania UE „Zero zanieczyszczeń powietrza, wody i gleby” oraz sprawienie, by zrównoważona niebieska gospodarka była neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla i miała charakter obiegu zamkniętego.

KE zachęca kraje członkowskie, regiony i szerokie grono zainteresowanych stron do poparcia Karty Misji i zobowiązania się do działań, które przyczynią się do pomyślnej realizacji misji i jej „latarni morskich”.

Dodatkowo KE wspiera również budowę cyfrowego systemu wiedzy o oceanach i wodach oraz mobilizację i zaangażowanie społeczne. KE chce ustanowić proste, integracyjne i inspirujące ramy w celu zacieśnienia współpracy, dostosowania intencji do innych partnerów, mobilizacji zasobów i opracowania działań w celu osiągnięcia celów misji. Karta Misji jest niewiążąca i otwarta dla wszystkich zainteresowanych stron publicznych lub prywatnych.

Organizatorami Blue Economy Baltic Forum są: Krajowy Punkt Kontaktowy do programu Horyzont Europa działający w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Biuro NCBR w Brukseli oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Do współpracy zaproszono też krajowe punkty kontaktowe innych funduszy zarządzanych centralnie przez Komisję Europejską, które razem z KPK HE przedstawią możliwości finansowania projektów. „Dzięki harmonijnej współpracy z Branżowym Punktem Kontaktowym „Czysta i Inteligentna Mobilność”, Forum zostało wzbogacone o wydarzenie matchmakingowe w obszarze transportu wodnego” – informuje w przesłanym PAP komunikacie Agnieszka Ślifirska z dział komunikacji i marketingu strategicznego NCBR.

Źródło PAP fot. Pixabay

Zobacz podobne

Historyk IPN przypomina, że podpisanie porozumienia w Gdańsku miało przełomowe znaczenie w historii PRL-u

PL

Rosyjski lotniskowiec znów w ogniu

KM

Rynek decyduje o kierunkach kształcenia – rozmowa z Rektorem, dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciechem Ślączką, prof. Akademii Morskiej w Szczecinie

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie