Polski Portal Morski
Aktualności Turystyka Żegluga

Mazury/ Branża turystyczna obserwuje duże zainteresowanie przed długim weekendem

Przed długim czerwcowym weekendem na Mazurach widać duże zainteresowanie noclegami, spływami czy rejsami po jeziorach – uważają przedstawiciele lokalnej branży turystycznej. Spodziewają się, że podobnie jak w majówkę zajętych będzie ponad 80 proc. miejsc noclegowych.

Eugeniusz Faryj, który od ponad 30 lat prowadzi port w Rucianem-Nidzie, pytany przez PAP o przewidywania na długi weekend, odpowiedział krótko: „będzie dobrze”. Jak wyjaśnił, ocenia to po sygnałach od żeglarzy zainteresowanych slipowaniem jachtów i usługami portowymi, a także po rezerwacjach na rejsy statkami wycieczkowymi po Wielkich Jeziorach Mazurskich. „Mamy bardzo duże obłożenie statków na Śniardwy, na Mikołajki, na Jezioro Nidzkie. Myślę, że nasze statki będą zatkane i port też” – stwierdził Faryj.

Przed długim czerwcowym weekendem może być trudno o znalezienie miejsc noclegowych w niektórych miejscowościach nad rzeką Krutynią, która jest najpopularniejszą mazurską trasą spływów. „Na Boże Ciało mamy już praktycznie cały ośrodek zarezerwowany; został jeden domek o niższym standardzie, który traktujemy jako awaryjny. Jest też zainteresowanie zamówieniami na kajaki. Liczba turystów rośnie z dnia na dzień, widać, że ruch jest coraz większy. Oczywiście dużo będzie zależało od pogody” – ocenił Artur Damszel ze Stanicy Wodnej PTTK w Sorkwitach.

Na dużą liczbę zwiedzających liczy też nadleśnictwo Srokowo, zarządzające terenem dawnej kwatery Hitlera „Wilczy Szaniec” w Gierłoży, uznawanej za jedną z obowiązkowych atrakcji turystycznych regionu. Podczas tegorocznej majówki obiekt odwiedziło 13,5 tys. gości. „Przez cały maj mieliśmy prawie 400 wycieczek autokarowych, w tym grupy z zagranicy, więc wygląda to dosyć obiecująco. Powolutku wracamy do czasów sprzed pandemii, jeśli chodzi o frekwencję turystów. Mam nadzieję, że i ten czerwcowy weekend i wakacje będą bogate w gości” – powiedział PAP nadleśniczy ze Srokowa Zenon Piotrowicz.

Zdaniem Roberta Kempy z Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Giżycku wszystko wskazuje na to, że długi czerwcowy weekend będzie pod względem obłożenia miejsc noclegowych porównywalny z majówką. Wtedy obłożenie bazy noclegowej na Mazurach sięgało 80-85 proc., ale w niektórych obiektach zajętych było 95 proc. miejsc. „Natomiast zdecydowanie lepiej powinno być na wodzie, jeżeli chodzi o obłożenie czarterów, bo jest znacznie cieplej niż przed miesiącem” – dodał.

Dyrektor giżyckiego centrum przypomniał, że coraz bardziej skraca się tzw. okienko rezerwacyjne i ludzie podejmują decyzję „na ostatni dzwonek”, szukając atrakcyjnych i tanich ofert. W jego ocenie większość turystów prawdopodobnie zdecyduje się na oferty krajowe, bo cztery wolne dni – od Bożego Ciała do niedzieli – to zbyt krótki okres na zagraniczne wyjazdy. Turyści mogą wybrać wypoczynek w regionie również ze względu na ceny noclegów i usług turystycznych. Jak zauważył Kempa, w tzw. klasycznej polskiej triadzie „morze, góry, Mazury”, to właśnie pobyt nad jeziorami wydaje się najkorzystniejszy cenowo.

Według przedstawiciela Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Giżycku ceny w zdecydowanej większości hoteli na Mazurach zwiększyły się od ubiegłorocznego sezonu jedynie o koszty związane inflacją. Nawet na wakacje można znaleźć dwuosobowy pokój w trzygwiazdkowym hotelu (bez śniadania) w cenie 300-320 zł za dobę – przekazał.

Źródło/ PAP/ Fot. pixabay.com

Zobacz podobne

Trwają prace przy budowie nowego nabrzeża w ramach rozbudowy Terminalu LNG

BS

Porozumienia na rzecz Zasłużonych Pracowników Morza podpisane

KM

Gaz ziemny tanieje do 68,26 euro za MWh

JK

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie