Polski Portal Morski
Inne

100 dni pod wodą

Amerykański naukowiec po 100 dniach pod wodą w piątek wypłynie na powierzchnię

Amerykański naukowiec dr Joseph Dituri w najbliższy piątek zakończy eksperyment, podczas którego zaplanował spędzić pod wodą, w specjalnej kapsule, równe sto dni. W tym czasie badacz miał zdokumentować długoterminowe skutki zwiększonego ciśnienia hiperbarycznego na ludzki organizm.

Kapsuła została umieszczona 1 marca br. na dnie laguny Key Largo na Florydzie, prawie dziesięć metrów pod powierzchnią wody. 55-letni Dituri, zwany też Doktorem Deep Sea, miał tam do dyspozycji 55 m kwadratowych. W przeciwieństwie do łodzi podwodnych kapsuła nie wykorzystuje technologii ułatwiającej dostosowanie do zwiększonego ciśnienia.

Amerykanin pobił już poprzedni rekord przebywania pod woda, wynoszący 73 dni, 2 godziny i 34 minuty, a ustanowiony przez dwóch profesorów z Tennessee — Bruce’a Cantrella i Jessicę Fain — w tym samym miejscu w 2014 roku.

Podwodna misję dr. Dituri, nazwana Project Neptune 100, łączy badania medyczne i oceaniczne z edukacją, i została zorganizowana przez Fundację Rozwoju Zasobów Morskich.

Joseph Dituri, jest doktorem inżynierii biomedycznej i emerytowanym oficerem marynarki wojennej. Obecnie jest wykładowcą na University of South Florida. Prowadzi badania, które mają pomóc w monitorowaniu tego, jak organizm człowieka reaguje na długotrwały kontakt z ekstremalnym ciśnieniem. Naukowiec chce sprawdzić, czy pobyt w warunkach podwyższonego ciśnienia można wykorzystać do leczenia różnych chorób, m.in. uszkodzeń mózgu. Misja jest też okazją do przetestowania nowych technologii.

W podwodnej kapsule ciśnienie atmosferyczne jest o 70 proc. wyższe niż na powierzchni, a badacze tacy jak Dituri uważają, że może to być kluczem do odwrócenia procesu starzenia.

Według nich zwiększone ciśnienie zwiększa zdolność rozmnażania się komórek macierzystych. Zwiększa też długość telomerów oraz produkcję kolagenu, a kolagen jest budulcem każdej komórki w ciele. Telomery zaś to sekwencje DNA, które mają tendencję do skracania się w miarę upływu czasu, co zmniejsza produkcję komórek i powoduje starzenie. Zwiększenie długości telomerów może odwrócić ten proces.

Będąc w kapsule Dituri musi gotować wszystkie swoje posiłki, a są to głównie potrawy na bazie jajek, w kuchence mikrofalowej. Jego jedzenie jest dostarczane przez płetwonurków. Warunki przebywania pod woda przypominają te, które mają astronauci w kosmosie.

 Nosi przenośny EKG monitorujący jego serce, codziennie też bada krew.

Wyniki pomiarów wskazują, że każdy marker stanu zapalnego w jego ciele zmniejszył się o około połowę. Jego telomery natomiast już teraz są dłuższe o 20 procent, a liczba komórek macierzystych zwiększyła się dziesięciokrotnie. Dituri doświadcza głębokiego snu REM od 60 do 66 procent każdej nocy, jego poziom cholesterolu spadł o 72 punkty.

Źródło Polska Morska fot. Pixabay

Zobacz podobne

Egzotyczne przyprawy znalezione w 500-letnim wraku

BS

GAZ-SYSTEM przygotowuje teren pod budowę gazociągów kluczowych dla przesyłu gazu w województwach opolskim i śląskim

PL

Premier Saksonii wezwał do naprawy gazociągu Nord Stream 1

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie