Polski Portal Morski
Aktualności

Niemcy chcą renegocjacji umowy ws. Odry, choć nie ma do tego podstaw

Strona niemiecka chce renegocjować umowę o poprawie ochrony przeciwpowodziowej

Takie sugestie padły podczas konferencji, która dziś odbywała się w przygranicznym Schwedt – mówi wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

– Dzisiaj taki właśnie sygnał został nadany. To znaczy, że trzeba tę umowę renegocjować, że zmieniły się okoliczności. Przypomnę od 2015 roku minęło tylko kilka lat. To nie są dekady różnicy, kiedy dostalibyśmy zupełnie nowe informacje odnośnie klimatu, środowiska, ekosystemu. Ta umowa powinna być realizowana. Pacta sunt servanda. Umów należy dotrzymywać – mówi wojewoda zachodniopomorski.

W ramach tej umowy budowane są na Odrze urządzenia regulacyjne, m.in. słynne ostrogi. Tymczasem strona niemiecka chce renaturalizacji rzeki i twierdzi, że to lekarstwo na zanieczyszczenie rzeki – dodaje Zbigniew Bogucki.

– Dla nas jest to kwestia żywotnego interesu polskiego i my będziemy go bronić. A że potrafimy łączyć interes gospodarczy z interesem ochrony środowiska, z ochroną bogactwa przyrodniczego, pokazaliśmy chociażby przy pogłębianiu toru wodnego Szczecin-Świnoujście. Na kilkudziesięciu kilometrach olbrzymie prace hydrologiczne, największe wówczas na świecie. I ekosystem nie ucierpiał – mówi wojewoda zachodniopomorski.

Konferencję zorganizował Land Brandenburgii.

Źródło/RadioSzczecin.pl/fot.TVPInfo.pl

Zobacz podobne

Załoga „I Love Poland” podczas St. Maarten Heineken Regatta

AB

Kolejny wniosek PGE o pozwolenie lokalizacyjne dla morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

KM

Szef Pentagonu: wielonarodowe siły będą chronić statki handlowe na Morzu Czerwonym

JS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie