Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Porty

Porty są wielką szansą rozwoju regionów. Czy Elbląg ponownie będzie miastem portowym?

Chcielibyśmy, żeby Elbląg ponownie był miastem portowym, bo jest to olbrzymia szansa dla całego regionu elbląskiego, dla Żuław – powiedział w sobotę wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka podczas konferencji prasowej. Jak wskazał, rząd proponuje dokapitalizowanie portu kwotą w wysokości 100 mln zł. Władze Elbląga sprzeciwiają się jednak pomysłowi, by portem zarządzało państwo.

W sobotę odbyła się konferencja prasowa na temat rozwoju i dokapitalizowania portu w Elblągu. Rząd proponuje, by to państwo zarządzało portem. Przeciwnego zdania są jednak władze miasta.

– Od dłuższego czasu jesteśmy w sytuacji dosyć patowej; to znaczy – leży na stole propozycja 100 milionów złotych, która jest dobrą propozycją rządową, żeby port morski w Elblągu mógł się rozwijać. Niestety włodarz miasta i cała koalicja rządząca miastem spod znaku Platformy i PSL woli uprawiać brudną grę polityczną, a nie dbać o to, żeby nasze miasto, nasz region się rozwijał – mówił w sobotę wiceminister aktywów państwowych, wskazując, że „miasta portowe kwitną w ostatnich latach”.

– Jeżeli spojrzymy wpływy do budżetu to nawet można powiedzieć, że to ponad 1/10 wpływów do budżetu – dodał.

Jak podkreślił, „porty są wielką szansą rozwoju regionów”. – Widać to po Gdańsku, widać to po Szczecinie; widać także po zagranicznych miejscowościach, gdzie te porty są – chociażby Rotterdam czy Hamburg – zwrócił uwagę Andrzej Śliwka.

Według sondażu Social Changes na zlecenie wPolityce.pl 60 proc. respondentów opowiedziało się za przyjęciem przez władze Elbląga rządowej oferty.

– My oczywiście w ramach pewnych proporcji chcielibyśmy, żeby Elbląg ponownie był miastem portowym, bo jest to olbrzymia szansa dla całego regionu elbląskiego, dla Żuław – zaznaczył.

Wiceminister podkreślił, że „port morski w Elblągu byłby olbrzymią szansą”, aby tworzyć „nowe miejsca pracy oraz ściągać biznes” do tego miasta. – Rozmawiając z przedsiębiorcami elbląskimi, widzę jak duży jest potencjał związany z tym, żeby ten port wreszcie pełnił rolę rozwojową, rolę motoru napędowego całego naszego regionu – podkreślił Śliwka.

Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego przyjął we wtorek głosami koalicji KO-PSL stanowisko, w którym domaga się dokończenia inwestycji polegającej na połączeniu portu w Elblągu z Morzem Bałtyckim.

Głosami rządzącej koalicji KO-PSL radni odrzucili – przygotowany przed wtorkową sesją przez opozycyjny w sejmiku klub PiS – projekt stanowiska popierającego rządową propozycję dokapitalizowania portu w Elblągu.

Radni PiS uzasadniali swój projekt tym, że aby większe jednostki mogły wpływać przez mierzeję do Elbląga, potrzeba jeszcze pogłębić basen portowy i zamontować obrotnicę, na co miasto Elbląg nie ma pieniędzy. Rząd jest gotowy wesprzeć inwestycję w zamian za większościowy pakiet akcji portu.

W sprawie ok. 900-metrowego odcinka toru wodnego kończącego się bezpośrednio w elbląskim porcie od kilku miesięcy trwa spór między Ministerstwem Infrastruktury a samorządem, co do tego, do kogo należy sfinansowanie zadania.

Projekt klubu PiS zakładał, że „sejmik województwa warmińsko-mazurskiego opowiada się za przyjęciem przez Gminę Miasto Elbląg jako jedynego wspólnika spółki Zarząd Portu Morskiego Elbląg spółka z o.o., rządowej propozycji dokapitalizowania portu morskiego w Elblągu kwotą 100 milionów złotych, wpisania go do ustawy o portach i przystaniach morskich jako port o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej, nadając mu status portów w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie-Świnoujściu oraz wzięcia przez Skarb Państwa odpowiedzialności za dalszy rozwój i inwestycje w porcie morskim w Elblągu”.

W czasie wtorkowej sesji odrębny projekt stanowiska ws. elbląskiego portu wniosły i ostatecznie przegłosowały kluby radnych Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

W przyjętym we wtorek dokumencie napisano, że sejmik woj. warmińsko-mazurskiego podtrzymuje stanowisko z 24 kwietnia 2018 r. (popierające inicjatywę budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Morzem Bałtyckim – red.) i jednocześnie „sprzeciwia się działaniom mającym znamiona politycznego szantażu wobec samorządu Miasta Elbląg”.

źródło tvp.info / fot. Port Morski w Elblągu
https://www.tvp.info/70307364/wladze-elblaga-koalicja-ko-psl-odrzuca-propozycje-rzadu-pis-100-mln-zl-na-port-morski

Zobacz podobne

Szczecin oddał hołd powstańcom warszawskim

KM

Tunel pod Świną będzie nieczynny

PL

Polskie żeglarki w czwartej „10” w Argentynie

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie