Polski Portal Morski
Aktualności

Koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza…” w Szczecinie już w sobotę

Koncert poświęcony tym, którzy stracili życie na morzu, odbędzie się w sobotę (10 czerwca) na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Wydarzenie poprzedzi ceremoniał morski z udziałem kompanii honorowej studentów Politechniki Morskiej w Szczecinie.

Koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza…” jest wydarzeniem cyklicznym, które odbywa się w scenerii Cmentarza Centralnego, największej nekropolii w Polsce.

„Już od ponad 20 lat w ten sposób mamy zaszczyt i honor czcić pamięć tych, których morze zabrało na wieczna wachtę” – przekazał dyrektor ds. artystycznych Opery na Zamku i dyrygent koncertu Jerzy Wołosiuk.

W tym roku podczas koncertu usłyszeć będzie można „Symfonię pieśni żałosnych” na sopran solo i orkiestrę op. 36 Henryka Mikołaja Góreckiego.

„Symfonia ta zabrzmiała już podczas koncertu piętnaście lat temu, na dwa lata przed śmiercią kompozytora, ale z okazji nadchodzącej w grudniu tego roku 90. rocznicy jego urodzin, postanowiliśmy ponownie wrócić do tego niezwykłego utworu” – dodał Wołosiuk.

Dzieło kompozytora należy do najsłynniejszych utworów II połowy XX wieku. Mimo że powstało w latach 70., faktycznie ujrzało światło dzienne na początku lat 90. Po opublikowaniu przez wytwórnię Elektra Records, „Symfonia” znalazła się na czołowych miejscach amerykańskich i brytyjskich list przebojów, sprzedając się w przeszło milionowym nakładzie.

W każdej z trzech części utworu pojawia się motyw matki cierpiącej po śmierci dziecka. Pierwszą część „Symfonii” kompozytor opiera na piętnastowiecznej pieśni religijnej – „Lamencie świętokrzyskim”. W drugiej części Górecki wykorzystał słowa wyryte przez 18-letnią Helenę Błażusiakównę na ścianie katowni gestapo „Palace” w Zakopanem, gdzie młoda góralka była przetrzymywana w 1944 r. Trzecie ogniwo to śląska piosenka ludowa o zrozpaczonej matce poszukującej syna zabitego w jednym z powstań śląskich.

Koncert odbędzie się o 10 czerwca br. o godz. 22. Poprzedzi go ceremoniał morski z udziałem kompanii honorowej studentów Politechniki Morskiej w Szczecinie. Muzyce towarzyszyć będzie gra świateł. Jak podają organizatorzy, wydarzenia przyciąga co roku ponad tysięczną publiczność.

Po zakończonym koncercie widzowie będą mogli skorzystać z dodatkowego kursu linii tramwajowej nr 8 w relacji Gumieńce–Zajezdnia Pogodno (trasą: Gumieńce–Plac Kościuszki–Brama Portowa–Plac Rodła i dalej do Zajezdni Pogodno przez Wojska Polskiego). Odjazd tramwaju z przystanku Cmentarz Centralny w kierunku Zajezdni Pogodno nastąpi o godz. 23.43

Źródło PAP fot. Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie

Zobacz podobne

ORP „Mewa” zyska możliwość monitorowania podwodnych rurociągów

Pio Su

Wraca po 7 latach. Finał regat The Tall Ships Races w Szczecinie

KM

Polsko-duńsko-szwedzkie seminarium o Baltic Pipe: agresja Rosji dowiodła, że jest projektem kluczowym dla Europy

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie