Do połowy października potrwają prace nad sztucznym zasilaniem brzegu w Mielnie, Pleśnej i Kołobrzegu. Wykonawcą jest konsorcjum firm PRCiP Sp. z o.o. z Gdańska (lider konsorcjum), Hegemann GmbH oraz Rohde Nielsen A/S.
Wartość obydwu kontraktów to w sumie ponad 19,8 mln złotych. Sztuczne zasilanie obejmuje dwa odcinki brzegu morskiego, o łącznej długości ponad dwóch tysięcy metrów. Odłożonych zostanie prawie 290 tys. metrów sześciennych materiału piaszczystego.
Sztuczne zasilanie plaży to jedna z metod ochrony brzegu morskiego, polegająca na przetransportowaniu i rozprowadzeniu piasku pobranego z dna morskiego na wybranym odcinku brzegu, w celu podniesienia poziomu i poszerzenia plaży. Materiał piaszczysty z dna morskiego, który jest odkładamy na plażę, jest wcześniej badany pod kątem odpowiedniej granulacji i czystości. Pobierany jest z dna w odległości kilku, kilkunastu kilometrów od brzegu przez pogłębiarkę ssącą, a następnie „wyrzucany” na plażę poprzez system rurociągów, połączonych z pogłębiarką. Później piasek jest równomiernie rozprowadzany po zasilanym odcinku plaży za pomocą spycharek.