Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Najdłuższy rejs w historii ORP Iskra

„Iskra” wróciła do Gdyni z transatlantyckiej wyprawy po prawie półrocznej nieobecności i pokonaniu ponad 11,5 tysiąca mil morskich. Dowódcą szkunera został przed tym rejsem kpt. mar. Stefan de Walden, który poprowadził przez ocean 8 oficerów, 27 podoficerów i marynarzy załogi stałej oraz 20 podchorążych Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej. ORP „Iskra” pożegnała Gdynię 7 maja 1930.

Żaglowiec słabo nadawał się do długich oceanicznych przelotów – brak urządzeń chłodniczych znacznie obniżał jakość żywności, a wodę musiano racjonować. Trasa rejsu prowadziła przez Cherbourg, Portsmouth, Lizbonę, Santa Cruz i Las Palmas na Kanarach, Santiago de Cuba do Newport w Stanach Zjednoczonych. W portach wizyty oficjalne, krajoznawcze wycieczki, spotkania ze środowiskami polonijnymi. W Newport uczestnicy rejsu mieli okazję zwiedzić jedną z największych baz US Navy. 

Dwukrotnie na Atlantyku żaglowiec musiał zmagać się z gwałtownymi huraganami. W cyklonie, na który „Iskra” trafiła w drodze powrotnej, podczas 18-godzinnej walki z żywiołem utracono drugi w tym rejsie komplet żagli, złamane zostały dwa gafle, porwano elementy takielunku ruchomego, uszkodzona została jedna z szalup, w pomieszczeniu radiostacji wybuchł pożar. Wreszcie 17 września żaglowiec dotarł do Brestu, gdzie dokonano niezbędnych napraw i uzupełniono zapasy prowiantu i wody. W ostatnim etapie, drogą przez Kanał Kiloński, ORP „Iskra” wpłynęła na Bałtyk, kierując się do macierzystej Gdyni.

Była to najdłuższa podróż w historii ORP „Iskra” – trwała 153 dni, podczas których za rufą pozostało 11 578 mil morskich.

źródło/fot: MMW /

Zobacz podobne

PGNiG z nagrodą w konkursie „The Best Annual Report”

KM

Unibaltic sprzedał swój najstarszy statek

BS

Miliard złotych na budowę promów

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie