Polski Portal Morski
Aktualności Inne Ważne Żegluga

„Polsteam Dąbie” już we flocie PŻM

W chińskiej stoczni Shanhaiguan w Qinhungdao (prowincja Hebei) odbyło się uroczyste przekazanie najnowszego statku Polskiej Żeglugi Morskiej – m/s „Polsteam Dąbie”. To jednostka o nośności 37000 ton zaliczana do klasy tzw. jeziorowców (laker-max).

M/s „Polsteam Dąbie” (ze względu na angielską dokumentację oficjalna nazwa to „Polsteam Dabie”) to pierwszy z dwunastu jeziorowców o nośności 37000 dwt. zamówionych przez Polską Żeglugę Morską w stoczniach chińskiej grupy Dalian Shipbuilding Industry Company (DSIC). Kolejne statki z serii będą wchodzić do eksploatacji co kwartał w latach 2024-2026.

Osiem pierwszych jednostek będzie wyposażonych w silniki napędzane klasycznym niskosiarkowym paliwem. Ostatnia czwórka, będą to już statki mogące spalać bezemisyjny „zielony” metanol.

Laker-maxy wymiarami są przystosowane do wpływania, przez system kanałów i śluz, na Wielkie Jeziora Amerykańskie. To strategiczny dla PŻM rynek, dokąd w ubiegłym roku armator przewiózł z Holandii 300 tys. ton wysokogatunkowej stali na potrzeby amerykańskiego przemysłu samochodowego.

Masowcem m/s Polsteam Dąbie” w pierwszym rejsie dowodzi prawdziwy weteran żeglugi na Wielkich Jeziorach Amerykańskich kpt. ż. w. Piotr Mikołajczyk. Podróż będzie bardzo długa a jej celem będą porty kanadyjskie Wielkich Jezior.

W portach azjatyckich : Lianyungang (Chiny) oraz Incheon (Korea) statek załaduje stal. Potem skieruje się do Singapuru po paliwo. Z związku z niebezpieczeństwem ataków rebeliantów Huti na Morzu Czerwonym, „Polsteam Dąbie”, w drodze na Wielkie Jeziora, popłynie drogą okrężną, dookoła Afryki.

Do swojego pierwszego portu rozładunku, kanadyjskiego Three Rivers, dotrze dopiero 21 kwietnia, a więc już po otwarciu nowego sezonu na tych akwenach. Kolejne partie stali zostaną rozładowane w kanadyjskich portach : Picton, Hamilton, Port Colborne oraz Windsor.

W dalszej części rejsu „Polsteam Dąbie” przypłynie do Europy z amerykańskim lub kanadyjskim zbożem. Na naszym kontynencie zostanie również ochrzczony. 

W chwili obecnej flota PŻM składa się z 55 statków,  w tym 51 masowców i 4 promów.

Źródło: Polska Morska

Zobacz podobne

Zbiornik Kleczew wypełni się do 2023 roku!

KM

Powstanie policja wodna na Odrze

BS

Pierwsze cumowanie na nowym terminalu w Porcie Gdynia

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie