Polski Portal Morski
Aktualności Porty

Port Gdańsk w pierwszej 10. największych portów w Europie

Port Gdańsk uplasował się na 9. miejscu w Europie pod względem wielkości przeładunków w 2023 roku. Tym samym wyprzedził takie europejskie porty morskie, jak Walencja, Marsylia, Barcelona czy Amsterdam. To pierwszy raz w historii, kiedy gdańskie przedsiębiorstwo znalazło się w pierwszej dziesiątce największych portów na kontynencie. Port zapowiada kolejne inwestycje.

Udział gdańskiego portu w obsłudze morskiej wymiany towarowej rośnie. W zestawieniu portów z największymi przeładunkami w Europie, w 2020 roku Port Gdańsk znajdował się na 18 pozycji z przeładunkiem na poziomie 48 mln ton. W ubiegłym roku przeładunki w Gdańsku wyniosły 81 mln ton. Takie wyniki pozwoliły polskiemu portowi wejść do pierwszej dziesiątki europejskiego rankingu i zająć 9 miejsce.

W sumie przez ostatnie lata Port Gdańsk zwiększył przeładunki o prawie 70 procent i jest najszybciej rozwijającym się portem w Europie. Jak podkreślają eksperci, na znaczny przyrost obrotów w gdańskim porcie wpłynęła wojna na Ukrainie i embargo na dostawy towarów z Rosji i Białorusi. Port Gdańsk odgrywa również bardzo ważna rolę dla gospodarki krajowej, generując ogromną liczbę miejsc pracy.

Port Gdańsk zapowiada dalsze inwestycje w niezbędną infrastrukturę. Dzięki trwającej rozbudowie terminala kontenerowego T3 Baltic Hub, powierzchnia portu powiększy się o 36,5 ha, a co za tym idzie, zdolności przeładunkowe gdańskiego portu zwiększą się z 3 do 4,5 miliona kontenerów rocznie.

Źródło: TVP Gdańsk Fot.: Port Gdańsk

Zobacz podobne

W marcu przeładunki w górę o 13 procent w portach w Szczecinie i Świnoujściu

AB

Chiny zadeklarowały budowę w Polsce centrum logistycznego na Nowym Jedwabnym Szlaku

KM

156. dostawa skroplonego gazu dla PGNiG 

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie