Polski Portal Morski
Aktualności Historia

ORP POMORZANIN – PIERWSZA BIAŁO-CZERWONA

104 lata temu polska bandera wojenna pojawiła się na Bałtyku. W Gdańsku na pokładzie okrętu hydrograficznego Pomorzanin nastąpiło uroczyste podniesienie biało-czerwonej bandery. Był to płaskodenny żelazny parowiec pasażersko – towarowy żeglugi przybrzeżnej (zbud. 1893, pojemność 186 BRT, do 200 pasażerów), kupiony w Hamburgu z końcem 1919 formalnie przez kpt. mar. Józefa Unruga, gdyż Niemcy nie chcieli sprzedawać statku bezpośrednio rządowi polskiemu. Remont i adaptację na okręt hydrograficzny wykonano w stoczni Wojana w Gdańsku.

Konieczność posiadania takiej jednostki wynikała z obowiązków państwa polskiego administrowania przyznanym wybrzeżem, wypełniania zadań związanych z zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi na polskich akwenach morskich.

Wysłany do Gdańska kpt. mar. Józef Unrug, szef Urzędu Hydrograficzny Marynarki Wojennej, miał za zadanie stworzenie odpowiednich warunków do przejęcia dotychczas zarządzanych przez administrację niemiecką obiektów i brzegowych urządzeń oznakowania nawigacyjnego oraz utworzenia zaczątków polskiej służby hydrograficznej.

Administracja niemiecka czyniła trudności i próbowała opóźnić sprawy związane z przekazaniem stronie polskiej infrastruktury nawigacyjnej, znajdującej się w pasie wybrzeża przyznanego Polsce.

źrodło/fot: MMW

Zobacz podobne

ITS na ulicach Świnoujścia, czyli jazda po otwarciu tunelu

KM

Norwegia/ W Arktyce rozpoczęły się manewry Cold Response z udziałem NATO

BS

Rząd Hiszpanii planuje budowę gazociągu podmorskiego do Włoch

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie