Polski Portal Morski
Aktualności Extra Historia Inne

Polskie żeglarstwo kończy dziś symboliczne 100 lat

11 maja 1924 roku w Tczewie powstał Polski Związek Żeglarski. Organizację zawiązały cztery kluby żeglarskie: Pierwszy Polski Klub Morski z Gdańska, Klub Żeglarski z Chojnic i sekcje żeglarskie Akademickiego Związku Sportowego oraz Wojskowego Klubu Wioślarskiego z Warszawy.

Pierwszym prezesem został wybrany Józef Klejnot-Turski, działacz żeglarski z Tczewa i Gdyni, kapitan żeglugi wielkiej, wykładowca szkoły morskiej w Tczewie i założyciel pierwszego w Wolnym Mieście Gdańsku Polskiego Klubu Morskiego oraz wydawca czasopisma „Żeglarz Polski”. Polski Związek Żeglarski stał się tym samym członkiem Międzynarodowego Związku Żeglarstwa Regatowego, dzięki czemu po raz pierwszy Polak Edward Bryzemejster reprezentował nasz kraj na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu na monotypowym, dwużaglowym jachcie typu jol.

Najważniejszym zadaniem dla związku w początkach działalności było uporządkowanie spraw formalnych. Ludwik Szwykowski opracował w 1925 roku pierwszy Statut PZŻ, który złożono w Sądzie Rejestrowym wiosną 1926 roku i przyjęto na I Sejmiku Żeglarskim, 19 maja tego roku. Stanowił podstawę do działania na kolejne lata. Z zapisów statutowych wynikało opracowanie szczegółowych zasad, regulaminów, barw oraz organizacji Związku. Ten fundament pozwolił na zorganizowane budowanie podstaw polskiego żeglarstwa.

Dziś, w stulecie założenia Polskiego Związku Żeglarskiego, w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „100 lat polskiego żeglarstwa”. Od niedzieli 12 maja wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w Spichlerzach na Ołowiance. To pierwsza w historii rodzimego muzealnictwa tak obszerna i wielowątkowa opowieść, zarówno o najgłośniejszych sukcesach, jak i o mniej znanych aspektach polskiego sportu żaglowego. Wystawa czynna będzie do 4 maja 2025 roku.

Źródło, fot. PZŻ

Zobacz podobne

Trzeba przystosować nasze działania w dziedzinie obronności morskiej, infrastruktury krytycznej nadbrzeżnej i morskiej

BS

Gazociąg Polska-Litwa coraz bliżej zakończenia

KM

Połączenie PKN ORLEN i Grupy LOTOS wchodzi w decydującą fazę

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie