Polski Portal Morski
Aktualności Inne

„Latające statki” nad Morzem Bałtyckim

Publikowane w mediach społecznościowych zdjęcie „latających statków” nad Bałtykiem  wywołały poruszenie wśród internautów. „Niesamowite” – piszą. Co powoduje, że te olbrzymie jednostki zdają się lewitować nad taflą wody?

Od kilku dni w sieci można zaleźć zdjęcia unoszących się nad wodą statków. I choć wydaje się to nieprawdopodobne, nie jest to fotomontaż. Złudzenie optyczne, bo z nim mamy tu do czynienia, jest wynikiem zjawiska określanego mianem mirażu morskiego, a dokładniej mirażu górnego. 

Dochodzi do niego, gdy nad powierzchnią chłodnej wody rośnie temperatura powietrza. W wyniku tego zjawiska, im wyżej od tafli wody, tym wyższa temperatura powietrza, przez co jego gęstość też maleje wraz z wysokością. W takich warunkach światło odbijane od morza ulega zakrzywieniu ku powierzchni morza. 

Złudzenie optyczne

W rezultacie pojawia się złudzenie. Osoby znajdujące się na przykład na brzegu morza mogą mieć wrażenie, że przed ich oczami unosi się statek. Niestety nie jest to jednak legendarny Latający Holender, a wynik zjawiska optyczno-atmosferycznego.

Podobne zjawisko można czasem zaobserwować nad lądem, szczególnie w strefach polarnych. W trakcie mirażu górnego może też wystąpić zjawisko przeskalowania, co z kolei skutkuje wywołaniem wrażenia, jakoby obserwowany obiekt był duży, podczas gdy jego rzeczywiste rozmiary są o wiele mniejsze.

W przyrodzie występuje też zjawisko mirażu dolnego, który obserwuje się pod horyzontem. Decydującym czynnikiem warunkującym jego powstawanie jest dostatecznie silne nagrzanie dużej powierzchni podłoża (np. piasku na pustyni, asfaltowej szosy, ściany dużego budynku). Promienie świetlne są wówczas zakrzywiane w górę, ku chłodniejszemu, a więc gęstszemu powietrzu. Sytuacja taka ma na przykład miejsce na obszarach pustynnych.

źródło: polskieradio25.pl / fot: Facebook/Lubuscy Łowcy Burz

Zobacz podobne

Port Gdańsk wyznacza nowe standardy w monitoringu ekologicznym

AB

Kryzys nie zatopił PŻM-u

AB

FORUM OKRĘTOWE: Porozumienia Sektorowe w sprawie wodoru to początek

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie