Polski Portal Morski
Aktualności Extra Inne

Świnoujście – Powrót zabytkowych dzwonów z Lubecki do Gdańska

Z inicjatywy Fundacji Hanzeatyckiego Miasta Gdańska w Lubece trzy zabytkowe dzwony kościelne po ponad 80 latach zostaną zwrócone do Gdańska.

„Wreszcie nadszedł ten moment i 16 maja w porcie w Niemczech odbył się załadunek historycznych dzwonów na prom TT-Line. 17 maja dzwony dotrą do portu w Świnoujściu, skąd będą dalej przewiezione, transportem drogowym do Gdańska. Jesteśmy dumni, że TT-Line, jako armator posiadający główną siedzibę w Lubece w Niemczech,może mieć swój udział w tak wspaniałej inicjatywie” – informuje Aneta Wencel, dyrektor zarządzającyTT-Line Polska.

Dzwony zostały odlane w Gdańsku w 1733 roku i w 1758 roku przez polskich ludwisarzy. Dwa dzwony (mały i średni) pochodzą z Kościoła pw. Bożego Ciała w Gdańsku, trzeci (największy) z Kościoła w Wocławach na Żuławach, reprezentowanego przez Kurię Metropolitarną w Gdańsku. W czasie II wojny światowej hitlerowcy zdemontowali dzwony z kościołów, aby przetopić je i wykorzystać między innymi do produkcji łusek. Dzwony te trafiły na cmentarzysko dzwonów w Hamburgu, jednakże podczas selekcji przyznano im kategorię „D”, czyli uznano je za dzwony o dużej wartości historycznej, dzięki czemu ocalały. Dwa mniejsze dzwony zamontowano w 1951 roku w kościele w Lubece, w dzielnicy Siems, gdzie przebywało w obozach przejściowych ok.4.000 przesiedleńców z Gdańska. Duży dzwon, uratowany z cmentarzyska przez ostatniego protestanckiego biskupa Gdańska, został zawieszony w kościele luterańskim w Lubece-Kücknitz. Dla przesiedleńców bicie tych dzwonów było wspomnieniem Gdańska. W 2008 roku Kościół św.Michała w Lubece-Siems został zdekonsekrowany, a dzwony wraz z dużym dzwonem na stałe wypożyczono Muzeum Domu Hanzeatyckiego Miasta Gdańska w Lubece.

Trzy dzwony kościelne z XVIII wieku wracają do Gdańska dzięki porozumieniu Bractw Dworu Artusa w Gdańsku i Lubece, Muzeum Domu Hanzeatyckiego Miasta Gdańska w Lubece, Unii Kościołów Ewangelickich w Niemczech (dotychczasowego właściciela dzwonów), Konsulatowi Generalnemu Niemiec w Gdańsku, Kościołowi pw. Bożego Ciała w Gdańsku (prawowitego właściciela mniejszych dzwonów) oraz Kurii Metropolitarnej w Gdańsku.

„Firma TT-Line zaoferowała swoją pomoc, aby bezpiecznie dostarczyć dzwony do Gdańska. Cieszymy się, że to nam powierzono zadanie zadbania logistycznego o tak cenny ładunek. Dzięki temu możemy mieć swój udział w rozwijaniu przyjaźni polsko-niemieckiej” – dodaje Aneta Wencel.

Symboliczne przywitanie dzwonów odbędzie się podczas obchodów Dni Hanzy w Gdańsku w dniu 16 czerwca 2024.

OPIS TECHNICZNY

Dzwony Kościoła Bożego Ciała w Gdańsku

Mały dzwon
Ton uderzeniowy: fis‘ – 6

Średnica: 48 cm

Waga: 47 kg

Rok odlewu: 1733

Średni dzwon:

Ton uderzeniowy: e‘ – 5

Średnica: 57,5 cm

Waga: 110 kg

Rok odlewu: 1758

Dzwon z parafii Wocławy

Ton uderzeniowy: g – 4

Średnica: 99 cm

Waga: 580 kg

Rok odlewu: 1733

Zobacz podobne

Nowy armator i ładunki mogą wypłynąć z polskich portów

AB

ORP GENERAŁ KAZIMIERZ PUŁASKI POD POLSKĄ BANDERĄ

PL

III POWSTANIE ŚLĄSKIE – zwycięstwo z udziałem marynarzy

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie