Polski Portal Morski
Aktualności Bez kategorii Bezpieczeństwo Extra

Dziś startują ćwiczenia taktyczno-specjalne SAREX-24

Na akwenach Bałtyku Południowego rozpoczyna się pierwszy epizod ćwiczenia taktyczno-specjalnego pk. SAREX-24.

Scenariusz epizodu morskiego, który realizuje Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego w Gdyni, obejmuje poszukiwanie i ratowanie załogi statku powietrznego, który zniknął z radarów, jak również zwalczanie zanieczyszczeń ropopochodnych w wodach Zatoki Gdańskiej.

Działania ratownicze nad morzem i lądem prowadzone będą przy wykorzystaniu sił powietrznych, nawodnych i lądowych. Całość działań poszukiwawczo-ratowniczych będzie koordynowana przez Centrum Ratownictwa Morskiego i Lotniczego usytuowanego w COM-DKM w Gdyni.

Głównym celem ćwiczenia jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa, ratownictwa lotniczego, morskiego i bojowego.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego.

Przedsięwzięcie szkoleniowe rozgrywane będzie w przestrzeni powietrznej RP i Republiki Litewskiej oraz na obszarach województw: pomorskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

W ćwiczeniu wezmą udział podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo w państwie oraz prowadzenie działań ratowniczych i ratunkowych, między innymi: Dowództwo Operacyjne RSZ z podporządkowanymi centrami i ośrodkami, Dowództwo Generalne RSZ z podległymi jednostkami wojskowymi, Żandarmeria Wojskowa, Wojska Obrony Terytorialnej, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, Policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, dyżurne siły i środki służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego (ASAR) oraz systemu ratownictwa morskiego (SAR), w tym Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ARCC), Centrum Ratownictwa Morskiego i Lotniczego (CRMiL) oraz RCC Wilno.

Zaplanowano również udział właściwych Wojewódzkich Centr Zarządzania Kryzysowego, Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, Polskiego Czerwonego Krzyża oraz organizacji pożytku publicznego zajmujących się statutowo działaniami ratowniczymi.

Źródło, fot. https://www.wojsko-polskie.pl

Zobacz podobne

Wschodnia część Morza Śródziemnego jako laboratorium przyszłości

AB

Do ukraińskiego portu wpłynął statek, który dostarczy zboże do Etiopii

KM

Staniul i Sztorch mistrzami Europy w klasie

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie