Polski Portal Morski
Aktualności Inne Offshore Żegluga

Equinor sponsorem Łebskiego Klubu Żeglarskiego

Napędzani wiatrem oraz związani z Morzem Bałtyckim i Łebą – Equinor oraz Łebski Klub Żeglarski podpisali długoletnią umowę o współpracy. Equinor zaangażowany w polską zieloną transformację rozwija polski offshore i wspiera dziecięcą i młodzieżową grupę windsurferów w ramach globalnego projektu Heroes of Tomorrow.

Program Heroes of Tomorrow zapoczątkowany ponad 30 lat temu w Norwegii jest skierowany do młodych ludzi, którzy chcą się rozwijać w dziedzinie nauki, kultury i sportu. Equinor, który w Polsce rozwija projekty morskich farm wiatrowych na Bałtyku, dzięki współpracy z Łebskim Klubem Żeglarskim, może aktywnie wspierać dzieci i młodzież w nauce żeglarstwa i tym samym kontynuować 30-letnią tradycję spółki.

– Współpraca z Łebskim Klubem Żeglarskim trwa już rok. Cieszymy się, że możemy ją kontynuować w kolejnych latach. Naszym inwestycjom energetycznym towarzyszą inicjatywy edukacyjne związane z działaniami dla lokalnej społeczności. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać młode sportowe talenty w regionie i wspólnie dzielić te same wartości oparte na trosce, odwadze, współpracy i otwartości. Zawodnicy klubu rozwijają swoje pasje i realizują się w sportach wodnych, a my tworzymy zieloną przyszłość dla Polski rozwijając projekty morskich farm wiatrowych, które wspólnie będą generować energię dla ponad 4 milionów gospodarstw domowych – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, Prezes Equinor w Polsce.

Equinor razem z Polenergią rozwijają w Polsce projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3 o łącznej mocy 1440 MW, które dostarczą pierwszą zieloną energię w 2027 roku. W tzw. drugiej fazie rozwoju polskiego sektora offshore wind, obie spółki realizują również projekt morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 1 o mocy do 1560 MW. Wszystkie trzy farmy wiatrowe Bałtyk będą dysponowały łączną mocą do 3 GW, dostarczając zieloną energię dla ponad czterech milionów gospodarstw domowych. To inwestycje o strategicznym znaczeniu dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego.

– Dzięki Equinor możemy realizować w Łebie szkolenie żeglarskie na światowym poziomie. Łeba jest małym miastem o wielkich możliwościach, dzięki otaczającej nas naturze: połączenie żywiołów, tworzy doskonałe warunki do rozwoju sportów wodnych: windsurfingu, kitesurfingu, żeglarstwa jachtowego i nowych form, takich jak SUP (deska z wiosłem) i pump foiling. Wiele lat tradycji żeglarskiej budowanej w Łebie i na akwenie Jeziora Sarbsko, przynosi pozytywne rezultaty. Nasza kadra regatowa odniosła w sezonie żeglarskim 2023 liczne sukcesy, sięgając po najwyższe stopnie podium na szczeblu ogólnopolskich regat. To efekt lat szkoleń i wysiłku młodzieży, trenerów i rodziców. Perspektywa wieloletniej współpracy z Equinor, daje nam uzasadnione nadzieje, że przed nami kolejne sportowe sukcesy i popularyzacja sportów wodnych. Zajmujemy się szkoleniem dzieci w różnym wieku, już teraz otwieramy nabór na nowy sezon żeglarski 2024. Zapraszamy! – komentuje Tomasz Laskowicz, Komandor Łebskiego Klubu Żeglarskiego. 

Łebski Klub Żeglarski powstał w 1991 roku i koncentruje się na edukacji w zakresie żeglarstwa deskowego dzieci i młodzieży, głównie windsurfingu. Zajęcia dla początkujących prowadzone są na jeziorze Sarbsko, a dla grup zaawansowanych – na Morzu Bałtyckim. Klub, zrzeszający pasjonatów sportów wodnych z Łeby i regionu, reprezentują mistrzowie i medaliści mistrzostw Polski w młodzieżowych kategoriach wiekowych.

Equinor na terenie Łeby realizuje także powstanie bazy operacyjno-serwisowej, która będzie służyć jako centrum logistyczne dla realizowanych wspólnie z Polenergią morskich farm wiatrowych Bałtyk. Budowa bazy rozpocznie się w drugiej połowie 2024 roku, a oddanie obiektu do użytku planowane jest aktualnie na początek 2026 roku. W bazie stałe zatrudnienie znajdzie około stu wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Equinor stawia sobie za cel, by jak największa liczba zatrudnionych pochodziła z lokalnego rynku pracy. Utworzone nowe miejsca pracy i potrzeby w zakresie współpracy z lokalnym łańcuchem dostaw otworzą nowy rozdział w tradycji morskiej Łeby oraz regionu.

W Łebie znajduje się także Centrum Informacji o Morskich Farmach Wiatrowych Bałtyk. Jest to pierwszy w Polsce całoroczny punkt informacyjno-edukacyjny o morskiej energetyce wiatrowej. Jednym z jego najważniejszych zadań jest szerzenie wiedzy na temat wspólnych projektów realizowanych na Morzu Bałtyckim przez Equinor i Polenergię.

źródło/fot: Equinor

Zobacz podobne

Pułaski kontra Królowa Elżbieta

BS

Alternatywne dojście do plaży w Świnoujściu. Jest pomysł i deklaracja

KM

Dar Młodzieży z akcją ratowniczą podczas regat The Tall Ships Races

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie