Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Marynarka Wojenna po pierwszym epizodzie SAREX-24

W poniedziałek 20 maja zrealizowano pierwszy epizod SAREX-24.

Zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia, służby prowadziły akcję poszukiwawczo-ratowniczą wojskowego statku powietrznego CASA, który po problemach technicznych awaryjnie lądował w Zatoce Puckiej.

Do działań na morzu zostały zadysponowane 3 okręty Marynarki Wojennej RP, w tym okręt ratowniczy ORP Lech, Lotniczy Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy LZPR5 oraz kilka jednostek z Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Urzędu Morskiego oraz Lotos Petrobaltic.

W miejscu upadku samolotu zlokalizowano osobę uwięzioną w pułapce powietrznej pod wodą, która została podjęta przez nurków i poddana dekompresji. Dzięki sprawnemu współdziałaniu zaangażowanych służb, w tym Naziemnemu Zespołowi Poszukiwawczo-Ratowniczemu z Wojska Obrony Terytorialnej oraz Polskiego Czerwonego Krzyża(PCK), udało się odnaleźć i udzielić potrzebnej pomocy pozostałym osobom ze składu załogi CASA.

W morski epizod ćwiczenia SAREX-24 zaangażowane były także cywilne jednostki, które we współdziałaniu z okrętem ratowniczym

Marynarka Wojenna RP zabezpieczyły rejon i dokonały neutralizacji zanieczyszczenia, jakie powstało w wyniku rozszczelnienia zbiornika paliwowego samolotu.

Źródło, fot. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych

Zobacz podobne

Przygotowania do realizacji programu Miecznik w PGZ Stocznia Wojenna

BS

Zmarł „rektor rektorów”, „kapitan kapitanów”. Na wieczną wachtę odszedł Aleksander Walczak

KM

Test wśród sojuszników

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie